Transport produktów spożywczych – w jaki sposób przebiega?

Przewożenie produktów spożywczych jest wyzwaniem zarówno w przypadku, gdy transportujemy je już bezpośrednio do sklepu, jak i wtedy gdy dostawa odbywa się pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami i dotyczy artykułów jeszcze nie zapakowanych lub wykorzystywanych do dalszej obróbki. Na co należy zwrócić uwagę przy przewozie żywności płynnej? W jaki sposób działają cysterny spożywcze i jakie wymagania muszą spełnić, aby bezpiecznie dostarczyć towar?

1. Transport żywności płynnej i sypkiej – czym się od siebie różnią?

2. Cysterna spożywcza – czym jest?

3. Cysterny spożywcze – jakie warunki muszą spełniać?

Transport żywności płynnej i sypkiej – czym się od siebie różnią?

Transport produktów spożywczych wymaga przestrzegania bardzo restrykcyjnych zasad, tak aby dostarczana żywność była wciąż najwyższej jakości w momencie, gdy trafia na półkę w sklepie. O ile w przypadku produktów sypkich, które można zamknąć w regularnych opakowaniach nie jest to bardzo skomplikowany proces, o tyle do transportu płynów potrzebujemy specjalnego typu pojazdu. Cysterny spożywcze są specjalnie dedykowane do tego rodzaju zadań, umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury przewożonych produktów, a także są przystosowane do przewożenia substancji, których środek ciężkości nie znajduje się w jednym punkcie.

Cysterna spożywcza – czym jest?

Cysterny spożywcze to pojazdy specjalnie przystosowane do przewozu płynnych produktów żywnościowych, jak na przykład mleko, miód, śmietana, różnego rodzaju alkohole czy czekolada. Ich wnętrze wykonane jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu można zapewnić najwyższą jakość transportu. Firmy transportujące podobne produkty posiadają zwykle także możliwość skorzystania z przestrzeni załadunkowej dostosowanej do specyfiki przewożonych towarów. Ich ładowność i pojemność również jest dopasowana do rodzaju towaru. Dzięki temu żywność może zostać bezpiecznie przewieziona pomiędzy przedsiębiorstwami, a następnie w finalnej formie i wciąż najwyższej jakości trafić do końcowego odbiorcy.

Cysterny spożywcze – jakie warunki muszą spełniać?

Przewożenie produktów spożywczych jest jednym z najbardziej wymagających, dlatego zarówno cysterny spożywcze, jak i pracownicy muszą być do niego odpowiednio przygotowani. Liczy się tu przede wszystkim czas i bezpieczeństwo ładunku – musimy zadbać o to, aby przewóz mleka i innych produktów odbywał się w sposób zgodny z harmonogramem. W wielu przypadkach należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury, aby produkty nie uległy zepsuciu.