Tester gier MMO – na jaki rodzaj umowy możesz liczyć?

Become-A-Video-Game-Tester-In-five-easy-Steps

Bycie testerem gier MMO nie jest czymś bardzo wymagającym. Potrzebna jest zaledwie podstawowa wiedza na temat gry, za którą chce się zabrać, w większości przypadków informacje, których udziela samouczek okażą się zupełnie wystarczalne, aby zrozumieć podstawowe zasady rozgrywki. Całe zamieszanie wokół tego zawodu wywołane jest faktem, że o ile wejść w niego łatwo, to trzeba się nieco wysilić, aby zdołać na nim zarobić. Powodem dla takiego stanu rzeczy są całe rzesze chętnych, gotowych podjąć się testowania gry nawet bez jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Od czego więc zacząć karierę?

Podstawą będzie doświadczenie, nie ma bowiem nic haniebnego w rozpoczęciu swojej kariery jako pasjonat, a nie pracownik. Po wyszukaniu odpowiadającej nam produkcji na Portalu MMO – http://www.portalmmo.pl/ i spędzeniu kilku dni na wyszukiwaniu i zgłaszaniu napotkanych błędów i niedociągnięć, warto jest w jakiś sposób dokumentować swoje dokonania. Mogą to być posty na forach internetowych, maile, cokolwiek, co może poświadczyć o naszym zaangażowaniu. Najbardziej pożądani są weterani, którzy mają już wyrobiony sposób pracy i znają efektywne metody na wykrywanie bugów.

Dla poważnego dewelopera wydatek rzędu tysiąca czy dwóch tysięcy złotych jest niewielką ceną za skuteczne pozbycie się możliwych exploitów, które mogą potencjalnie bardzo zaszkodzić delikatnej strukturze gier MMO. Z tego właśnie powodu można się po jakimś czasie postarać o umowę i wejść na nowy, bardziej profesjonalny poziom bycia testerem gier. Podczas produkcji dużych tytułów odbywają się zorganizowane testy w wykonaniu dosyć wąskiej grupki zaufanych osób. Nie można pozwolić sobie na wyciek zawartości gry przed premierą, dlatego jej twórcy zachowują wszelkie środki ostrożności.

W takich sytuacjach otwarte testy są praktycznie niemożliwe ze względu na konieczność zachowania nafaszerowanej błędami, wczesnej wersji kodu przed oczami niecierpliwych fanów. Rzecz jasna, niektóre firmy decydują się na otwarte testy beta, jednak przypominają one w formie bardziej sporadyczne, amatorskie testy przez przypadkowych ludzi, niż pracę profesjonalistów związanych umową. W głównej mierze są to umowy zlecenia, co raczej nikogo nie dziwi. Produkcja gry to projekt, zajmuje się nim przez określoną ilość czasu, wtedy też praca testera jest wyjątkowo potrzebna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest pewna znajomość programowania. Od zawodowego testera oczekuje się współpracy z informatykami odpowiedzialnymi za kod, ponieważ pewne zrozumienie mechanik ułatwia dotarcie do źródła problemu. Osoba o tak wysokich kwalifikacjach ma nawet szansę o uzyskanie stałej umowy o pracę, gdyż może okazać się na wagę złota w sytuacjach, gdy niektóre próby muszą odbyć się natychmiastowo, w dowolnym momencie.

Deweloperzy prowadzący kilka równoległych projektów mogą też znaleźć się w sytuacji, gdy usługi testera będą konieczne do przeprowadzania nieustannie podczas każdego momentu produkcji. Dlatego warto pamiętać, że o ile początki mogą być trudne, to trzeba stawiać na ciągły rozwój, a otworzą się nowe perspektywy, w tym stałe zatrudnienie zapewniające stabilność finansową.