Szkolenie BHP online – jak wygląda taki kurs?

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest podstawą bezpiecznego środowiska pracy. Można je zdefiniować jako sposób, w jaki pracownicy mogą wykonywać swoje zadania odpowiednio, z uwzględnieniem standardów i innych czynników, które mogą wpływać na wydajność pracy. Kluczowym elementem zapewnienia dobrego samopoczucia pracowników jest stała dbałość o zapobieganie wypadkom, zanim do nich dojdzie, poprzez przestrzeganie określonych zasad. Jak wygląda szkolenie BHP online? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Kursy BHP przez Internet – czy są wystarczające?

Kiedy zamierzamy przeprowadzić kursy BHP online przez Internet, możemy się zastanawiać, czy ten sposób jest wystarczający. Czy należy pojawić się lepiej na tego rodzaju spotkaniu osobiście? Nie da się ukryć, że ukończenie go przy pomocy sieci jest zdecydowanie szybsze i wygodniejsze. Jednak czy uczą tego samego? 

Zazwyczaj szkolenia BHP online są przygotowywane w ten sposób, aby pokrywały się z tym, co działoby się stacjonarnie. Oczywiście nie wszystko jest możliwe (na przykład zajęcia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy), jednak znaczną część dostępnej wiedzy można przekazać bez żadnego problemu. Jest to również bardzo wygodna forma dla pracowników zdalnych, którzy nie przebywają na co dzień w biurze i na przykład mieszkają w odległych częściach kraju.

Jak szukać szkoleń online? 

Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniami online, ich oferta jest naprawdę szeroka i bez problemu możesz odnaleźć w internecie oferty szkoleniowców, takich jak na przykład online-center. Warto zawsze dokładnie zapoznać się z tym, jak wygląda taki kurs, co trzeba zrobić, by otrzymać certyfikat czy przejrzeć opinie o szkoleniowcach. 

Przebieg kursu BHP online

Pracodawca musi zapoznać pracownika z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Inaczej nie może dopuścić ich do pracy. Jak wyglądają kursy BHP? Z jakich części się składają? 

Kurs wstępny 

Szkolenie wstępne BHP dzieli się na część ogólną oraz stanowiskową. Pierwsza z wymienionych ma za zadanie wyjaśnić, czym jest bezpieczeństwo i higiena pracy, jakie przepisy obowiązują i jak to wygląda ze strony prawnej. Następnie przekazywana jest wiedza ogólna, czyli szkolenia z pierwszej pomocy (często także z częścią praktyczną) oraz na przykład przeciwpożarowe. Pracownicy poznają drogi ewakuacji, dowiadują się, jak zachować się w przypadku wypadku, pożaru i innej katastrofy. 

Część stanowiskowa, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy konkretnego stanowiska. Pracownik dowiaduje się, jak wygląda praca na nim, jak obsługuje się wszystkie narzędzia czy substancje, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku, zachować ergonomię miejsca pracy itd. 

Kurs okresowy

Po jakimś czasie grupy pracowników odbywają ponowne szkolenie, na przykład pracownicy, którzy pracują w niebezpiecznych warunkach muszą przejść szkolenie BHP co najmniej raz w roku. Jednak zazwyczaj okres ten jest znacznie dłuższy. 

Szkolenia okresowe są ważne, ponieważ jak wiadomo, o wielu kwestiach możemy zwyczajnie zapomnieć. Dlatego warto odświeżać i aktualizować swoją wiedzę.

Polecamy:
Zarządzanie przez wartości a kultura organizacyjna
Kiedy warto zastosować narzędzie FinxS Sales Assessment