Studia dualne to szansa na sukces zawodowy

Absolwenci szkół średnich stoją przed jednym z ważniejszych wyborów zawodowych. Większość z nich bierze udział w rekrutacji na studia i w ten sposób wybiera określony zawód. Czy jednak wszyscy studenci tradycyjnych uczelni mają równe szanse na ścieżce kariery?

Studia praktyczne

Kierując się zainteresowaniami, predyspozycjami i możliwościami, młode osoby podejmują decyzję o wyborze drogi zawodowej. Teraz do puli możliwości, jakie warto wziąć tutaj pod uwagę, dochodzi również opcja studiów dualnych, czyli takich, które opierają się na połączeniu akademickiej wiedzy teoretycznej i praktycznych zajęć prowadzonych przez specjalistów wybranej branży. Skąd pewność, że to właśnie oni mają najnowszą wiedzę z danej dziedziny? Są to eksperci z firmy, która potrzebuje stażystów i młodych wykształconych pracowników. Profesjonaliści, którzy uczestniczą w przygotowaniu studentów do zawodu, dzielą się wiedzą i wychwytują najlepszych kandydatów do pracy. Tym sposobem unowocześniają ofertę uczelni, pomagają młodym w zdobyciu zatrudnienia oraz wspierają swoją firmę w skutecznym poszukiwaniu wykwalifikowanych specjalistów. Decyzje podjęte przez władze uczelni i zarządy firm wspierają rozwój szkolnictwa wyższego i ułatwiają wejście absolwentów na rynek pracy.  Kolejne decyzje muszą podjąć kandydaci, ale mocne strony studiów dualnych powinny pomóc w ich podjęciu!

Zalety studiów dualnych

Osoby, które wybiorą studia dualne, optymalnie wykorzystają lata poświęcone na naukę i połączą ją z odpowiednio dobraną praktyką. Zderzą też swoje przygotowanie z oczekiwaniami pracodawcy oraz wymogami rynku. Ponieważ studia dualne pozwalają na bliską współpracę uczelni i firm, pomagają także w płynnym przejściu z etapu nauki do wykonywania wybranego zawodu.

Ta trójstronna zależność i zaangażowanie pozwalają rozwijać umiejętności młodych osób, unowocześniać program studiów oraz pozytywnie wpływać na obniżenie stopnia bezrobocia. Zalety studiów dualnych pozwalają na rozwój branż i wybranych regionów, a młodym ludziom pomagają czerpać satysfakcję z wyuczonego zawodu.

Sukces zawodowy absolwentów

Po ukończeniu tradycyjnych studiów dziennych absolwenci zwykle dopiero zaczynają poszukiwania praktyk, programów stażowych i stanowisk juniorskich w okolicznych firmach. Ponieważ wcześniej nie mieli okazji poznać rynku, tracą dużo czasu na spotkania zapoznawcze z firmami oraz rekrutacje. Często po długim czasie okazuje się, że muszą rozszerzyć swoje poszukiwania, doszkolić się lub zacząć od dodatkowego przyuczenia. W młodych osobach może to budzić frustrację. A co wtedy dzieje się po drugiej stronie? Nowoczesne firmy tracą czas i pieniądze na rozwinięty proces rekrutacji, który i tak nie jest w stanie zastąpić np. kilkumiesięcznej współpracy ze studentem.

Oprócz ogromnych zalet merytorycznych, współpraca studentów z firmami już na wczesnym etapie pomaga kandydatom w rozwoju umiejętności miękkich i odpowiedzialności. Elementy teoretyczne tworzą ważną bazę, a zajęcia praktyczne uzupełniają je i pozwalają czerpać satysfakcję z wybranego zawodu już na etapie praktycznej nauki.

Kształcenie dualne wspiera dynamicznie rozwijający się rynek pracy oraz lądujących w nim absolwentów.  Studia dualne to dla nich bardzo dobrze przygotowany spadochron!

Dowiedz się więcej o studiach dualnych: https://edunet-poland.pl/studia-dualne-model-studiowania/