Spuszczel pospolity – informacje

W miarę zbliżania się sezonu na korniki pojawiły się ostrzeżenia – aby szukać konkretnego chrząszcza drążącego drewno, chrząszcza znanego jako spuszczel pospolity. Ten chrząszcz może powodować niszczycielskie uszkodzenia drewna na terenie posesji.

Czy wiedziałeś?

Termin „kornik” jest ogólnym opisem dla insektów szkodzących drewno. Jednak w tym gronie spuszczel pospolity wyróżnia się jako jeden z najbardziej niszczycielskich w Polsce pod tym względem. Owad ten infekuje biel większości gatunków drewna iglastego, w szczególności lubuje się we wnętrzach belek dachowych. Larwy chrząszcza tego rodzaju zwykle dojrzewają w miesiącach wiosennych, podobnie jak większość chrząszczy kornikowatych – pod tym względem spuszczel pospolity absolutnie się nie różni. Dojrzałe chrząszcze zjadają drewno, tworząc w ten sposób dziurę o średnicy 6-10 mm. Otwory pozostawione przez tego rodzaju chrząszcze są znacznie większe niż te pozostawione przez najpopularniejszą formę kornika meblowego. Tak je odróżnisz.

Uszkodzenia spowodowane przez chrząszcza – spuszczel pospolity

Głowa i ciało pokryte są szarawymi włosami i dwiema błyszczącymi czarnymi plamami, które przypominają oczy, jak to możesz zobaczyć na niejednym obrazku w sieci.

Ze względu na niedawną zmianę wzorców pogodowych – możemy się obawiać, że może to spowodować idealne żyzne środowisko dla chrząszcza jakim jest spuszczel pospolity i dlatego warto śledzić pojawienie się tych chrząszczy i w razie czego – odpowiednio reagować. Aby ustalić, czy masz chrząszcza z rodziny spuszczeli, najlepiej będzie postarać się, aby skażona posiadłość została poddana inspekcji przez wykwalifikowanego specjalistę, w celu określenia gatunku znalezionego chrząszcza, a jeśli zostanie potwierdzone, że jest to dom dla spuszczeli pospolitych, będzie to musiało zostać potraktowane w odpowiedni sposób.

Porozmawiaj już dziś z ekspertami od korników – aby się upewnić!

Najlepiej będzie, jeśli uda Ci się skontaktować z ekspertem w leczeniu wszelkiego rodzaju korników. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu takich specjalistów w leczeniu kornika możesz być pewien, że taka firma zajmie się tematem szybko i skutecznie – aby usunąć z głowy Twój problem z chrząszczem domowym.

Jak wiele owadów, spuszczele pospolite często atakują wilgotne drewno w domu. Te chrząszcze, zwykle występują tam, gdzie sprzyjają im warunki pogodowe. Podczas gdy tradycyjne chrząszcze długorogie można usunąć przy użyciu typowych technik owadobójczych, chrząszcze typu spuszczel pospolity wymagają specjalnego usuwania. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się plagi, przedmioty zaatakowane przez chrząszcze tego gatunku muszą zostać poddane specjalistycznemu zwalczaniu.

Większość oznak inwazji tego insekta można zaobserwować na jodłach, świerkach i sosnach, wśród innych pospolitych gatunków drewna iglastego. W sezonie letnim mogą swobodnie latać, dzięki czemu łatwo rozprzestrzeniają się z jednego obszaru na drugi. Wzrost liczebności tego chrząszcza można również przypisać zmieniającym się warunkom pogodowym.