Słupki drogowe – do czego one faktycznie służą?

Słupki drogowe montuje się na drogach aby skłonić kierowców do przestrzegania obowiązujących przepisów. Mają one wymiar psychologiczny, a ich widok ma przypominać o tym, że konieczne jest zachowanie ostrożności. Są one zamieszczane miejscach, które uznawane są za niebezpieczne, czyli głównie przed skrzyżowaniami, wzniesieniami oraz tzw. azylami dla pieszych, ale też przy lewoskrętach. Co więcej, bardzo często słupkom tym towarzyszy podwójna ciągła, ograniczenia prędkości, a także znak zakazujący manewru wyprzedzania.

Słupki drogowe charakteryzują się budową stożka, na który umieszczane są odblaskowe taśmy. Wszystko po to, aby jak najbardziej większych ich widoczność, szczególnie w nocy i podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bywa, że z uwagi na zabrudzenia, takie jak kurz czy błoto, oznaczenie na szykanie może nie spełniać swojej funkcji.

Jakie konsekwencje czekają na nas podczas kolizji z szykaną drogową?

Zwykle to plastik jest materiałem, z których wykonuje się słupki drogowe, stąd zderzenie z nimi nie jest groźne dla samochodów. Gdy dojdzie do kolizji, słupek najprawdopodobniej jedynie pęknie, nie uszkadzając lakieru auta. Musimy przy tym pamiętać, że gdy dojdzie do zetknięcia pojazdu z tym elementem podczas gdy posiadający polisę AC kierowca jechał zgodnie z przepisami, dojdzie do uzyskania pełnego odszkodowania na pokrycie szkód, do których doszło w wyniku zderzenia.

Jeżeli natomiast kierowca był zmuszony do najazdu na szykanę drogową przez prowadzącego inny pojazd, a przy tym są świadkowie, którzy mogą to potwierdzić, wywczas przysługuje mu pełna rekompensata, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Kierowca bez polisy AC oraz bez możliwości wskazania winnego, musi dokonać naprawy na własny koszt, po czym dopiero później może skorzystać z możliwości ubiegania się o odszkodowanie od zarządcy lub właściciela drogi. Najczęściej jednak taką sytuację da się wyjaśnić bez większych problemów, a dochodzenie odszkodowania jest usystematyzowane procesowo i przebiega bez utrudnień.