“Sezonowość” słów kluczowych – co warto wiedzieć?

Przy planowaniu strategii marketingowych należy kierować się działaniami klientów. Nieustannie zmieniają oni bowiem swoje oczekiwania i gusta, tak więc wybrana forma promocji musi nadążać za ich wyborami jak dobry przyjaciel. Warto wiedzieć, czym jest trendowość fraz SEO.

Definicja

Sezonowe słowa kluczowe są frazami, które użytkownicy wyszukują przez określony czas. Zjawisko to w znaczący sposób oddziałuje na opracowywane strategie marketingowe. Bazą tego typu promocji są coroczne święta i wydarzenia kulturalne. W okresie ich trwania konsumentom proponuje się artykuły, które w danym sezonie będą dla nich szczególnie atrakcyjne. W strategiach promocyjnych wykorzystuje się także frazy SEO. Sezonowe słowa kluczowe powiązane są z m.in. z konkretnym wydarzeniem. Mogą one dotyczyć również określonych dat lub świąt cyklicznych. Przy ustalaniu sezonowości słów kluczowych agencje reklamowe biorą także pod uwagę sugestie klienta. To on bowiem ma największą wiedzę na temat sektora, w którym działa jego firma. Przedsiębiorca potrafi więc określić, w jakim okresie klienci decydują się na zakup konkretnych towarów. Szczegółowe informacje na temat czynników, które warto uwzględnić przy określaniu sezonowości fraz, dostępne są na stronie Fabryki Marketingu.

Narzędzia

Sezonowość słów kluczowych nierzadko wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Wiele z nich nie wymaga dodatkowych opłat. Za pomocą programów można sprawdzić popularność danego słowa. Najpopularniejsze narzędzia to

  1. a) KW Finder – aplikacja Mangools, pozwala ona poznać trendy w konkretnej porze roku;
  2. b) Planer Słów Kluczowych Google – wykorzystywany zazwyczaj w kampanii PPC Google Ads, podaje średnią liczbę wyszukiwań określonej frazy w danym miesiącu;
  3. c) Google Trends – umożliwia określenie sezonowości z uwzględnieniem kraju, regionu, czy też przedziału czasowego.

 

Skuteczne działania marketingowe powinny uwzględniać okresy, w których klienci decydują się na wybór konkretnych towarów. W ten sposób można pozyskać szerokie grono konsumentów, a co za tym idzie – osiągnąć zadowalające wyniki sprzedażowe.