Reflektometr optyczny- niezawodne narzędzie do nadzoru sieci

switch-2064087_960_720

Budowa sieci światłowodowych wymaga nie tylko wiedzy i zaangażowania ze strony instalatorów, lecz także odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu będzie można nadzorować sieć oraz wykrywać i usuwać powstałe uszkodzenia kabla. Prócz spawarki światłowodowej każdy instalator powinien zainwestować w dobrej jakości reflektometr, który na pewno okaże się niezbędny zarówno na etapie budowy sieci, jak i późniejszych prac w jej obrębie.

Co to jest reflektometr?

Osoby zajmujące się zawodowo budową, jak i nadzorem sieci światłowodowej muszą posiadać odpowiednie wyposażenie w tym właśnie reflektometr. Takie urządzanie pozwala na precyzyjne wykrycie każdej powstałej usterki w obrębie sieci, bez konieczności sprawdzania kabla centymetr po centymetrze co raczej i tak nie jest możliwe, zważywszy na fakt, że światłowody zazwyczaj znajdują się pod powierzchnią ziemi.

Uszkodzenia światłowodów-czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. Mimo iż sieci światłowodowe mogą poszczycić się efektywnością działania to niejednokrotnie dochodzi do awarii w ich obrębie. O przypadkowe przerwanie kabla nie jest wcale trudno. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce na placach budowy, gdzie ekipa budowlana zazwyczaj nie zwraca uwagę, w którym miejscu zlokalizowana jest sieć. Oczywiście są to usterki, które się naprawia, nie ma potrzeby ponownej wymiany kabla. Do wykrywania takich usterek niezbędny jest właśnie reflektometr.

Czy faktycznie reflektometr jest skuteczny?

Bez względu na to, jaka jest przyczyna awarii światłowodów instalatorzy muszą mieć stosowną wiedzę jak ją usunąć oraz jak ją zlokalizować. Utrata dostępu do Internetu w dzisiejszych czasach, zwłaszcza na kilkanaście godzin nie jest niczym miłym, dlatego reflektometry optyczne są niezbędne, by móc w krótkim czasie odnaleźć źródło problemu i je wyeliminować. Bez takiego urządzenia niestety znalezienie przerwy na kablach nie byłoby wykonalne, zważywszy na fakt, iż sieci światłowodowe mają dziś ogromną popularność, która wciąż rośnie.

Jak wybrać reflektometr?

Na rynku jest wiele modeli reflektometrów, więc na pewno każdy instalator dobierze odpowiednie urządzenie do potrzeb. Warto jednak szukać wśród najnowszych modeli, które posiadają i znacznie więcej funkcji i są bardziej precyzyjne. Przy doborze urządzenia warto sprawdzić co do zaoferowania ma http://www.interlab.pl/produkty/reflektometr-optyczny.html, gdzie można również liczyć na pomoc fachowca. Oczywiście, jeśli wybrany reflektometr będzie posiadał funkcje drukowania raportów jak i certyfikowania światłowodowych torów jak najbardziej jest godny wybrania.
Warto też zwrócić uwagę na:

  • jaki interfejs posiada
  • czy ma automatyczną konfigurację pomiarów
  • w jakiej formie wyświetla pomiary
  • jaki system operacyjny został zainstalowany
  • czy urządzenie jest trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne
  • czy posiada stabilizowane źródło światła
  • czy posiada możliwość zapisywania pomiarów

Przy wyborze reflektometru tak naprawdę ważne są wszystkie parametry a im wyższe będą tym urządzenie będzie bardziej efektywne.