Redukcja kosztów w firmie – od czego warto zacząć?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, ryzykiem i koniecznością dbania o nieustanny rozwój firmy, przyciąganie nowych klientów i dbałość o płynność finansową przedsiębiorstwa. Niestety, czasem bywa tak, że pomimo naprawdę dobrych chęci właściciel firmy nie jest w stanie zadbać o stabilność finansową. Wtedy konieczne jest cięcie kosztów i szukanie oszczędności, aby dać firmie szansę na przetrwanie.

Cięcie kosztów w firmie, która ma problemy finansowe, powinno przebiegać w taki sposób, aby nie dotykało ono bezpośrednio pracowników. Wielu właścicieli firm podejmuje w takich sytuacjach złe decyzje i tnie etaty zamiast skupić się na niepotrzebnych wydatkach, które przecież zdarzają się w każdej firmie. Zbyt dużych i niepotrzebnych wydatków można szukać w kosztach reprezentacyjnych, wyjazdach służbowych, być może nadmiernie rozbudowanej flocie samochodowej lub siedzibie firmy, która jest zbyt duża w porównaniu do realnych potrzeb. Warto więc w miarę możliwości upłynnić część majątku firmy, który nie ma wpływu na jej dalszy rozwój. Dobrym pomysłem jest również szukanie oszczędności na innych polach.

Pracownie terminalowe na każda kieszeń

Dużym wydatkiem zarówno w dużych, jak i niewielkich firmach, jest wyposażenie pracowni komputerowej. Im więcej pracowników, którzy na co dzień muszą pracować na komputerze, tym większe wydatki, jakie trzeba ponieść na sprzęt. Warto więc rozważyć zamianę laptopów lub komputerów stacjonarnych w biurze na nowoczesną i zaawansowaną technologicznie pracownię terminalową, która ogranicza liczbę komputerów we wnętrzu praktycznie do jednego. Jeden terminal komputerowy z serwerem obsługuje wszystkie stanowiska pracy, na których znajdują się monitory, klawiatury oraz myszki, natomiast pod biurkami nie ma właściwych komputerów. To oszczędność nie tylko czasu, ale również pieniędzy. Inwestując w pracownię terminalową wydamy nawet o jedną trzecią mniej pieniędzy niż na tradycyjną pracownię z wieloma komputerami. Oszczędności można zauważyć również w rachunkach za energię elektryczną. W przypadku pracowni terminalowej terminal pobiera z sieci nawet 90 procent mniej energii niż komputery, które zastępuje.

Nowoczesne rozwiązania to szansa na rozwój

Pracownie terminalowe i inne innowacyjne rozwiązania to dobra opcja nie tylko w firmach, które szukają oszczędności, ale również we wszystkich firmach, które planują długofalowy rozwój. Pracownia terminowa nie jest bowiem jedynie oszczędnością pieniędzy, daje również szereg innych korzyści, przyspiesza i usprawnia pracę, pozwala na łatwiejsze serwisowanie, instalowanie nowego oprogramowania, opiekowanie się bazami danych czy ochronę. Mimo że obecnie pracownie terminalowe są pewnego rodzaju nowością, z pewnością w najbliższych latach ich rozwój będzie spory i będzie można je spotkać w większości firm i szkół.