Ranking śląskich miast – tu zarobisz najwięcej

Śląsk to wyjątkowo zurbanizowany region, a średnie pensje między poszczególnymi miastami znacząco się różnią. Przedstawiamy ranking śląskich miast, przygotowany pod kątem zarobków, liczby ofert pracy oraz perspektyw dalszego rozwoju kariery. Różnice często są znaczące, ale lider zestawienia nie jest niespodzianką!

5 miejsce: Sosnowiec

Na temat Sosnowca powstało wiele prześmiewczych memów, ale większość z nich nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Średnia pensja osoby pracującej w tym mieście wynosi ok. 5550 zł, a więc dużo więcej niż w przypadku średniej dla całego województwa. Co istotne, perspektywy rozwoju zawodowego są spore, o czym świadczą setki ogłoszeń o pracę skierowanych głównie do specjalistów o osób o średnich lub wysokich kwalifikacjach.

Niestety na tym zalety miasta się kończą, bo praca w Sosnowcu wcale nie jest tak łatwo dostępna, jak w przypadku innych miast regionu. Stopa bezrobocia wynosi ok. 6,8 proc., co jest bardzo wysokim wynikiem – trzecim najwyższym wśród śląskich miast! Mimo to Sosnowiec zapewnia relatywnie wysokie zarobki i dobre warunki pracy, przez co zasłużył na piąte miejsce w rankingu.

4 miejsce: Dąbrowa Górnicza

6341 zł – tyle średnio zarabiają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Pensja jest znacznie wyższa od Sosnowca, a miasto kusi też dużo niższą stopą bezrobocia, która od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 5,1 proc. To niewiele mniej, choć inne śląskie miejscowości mają dużo niższy udział bezrobotnych wśród mieszkańców.

Jeśli chodzi o perspektywy rozwoju, to Dąbrowa Górnicza oferuje duże zróżnicowanie ogłoszeń o pracę. Liczba ofert oraz popyt na specjalistów są mniejsze niż w przypadku Sosnowca, ale perspektywy rozwoju zawodowego mieszkańców miasta wciąż są co najmniej niezłe.

3 miejsce: Jaworzno

Niewielkie Jaworzno leży na wschód od Katowic. Średnia pensja mieszkańca tego miasta to ok. 6430 zł, co daje niewiele lepszy wynik od Dąbrowy Górniczej. Aktualna stopa bezrobocia to 4,2 proc., co jest jednym z lepszym wyników w całej konurbacji, choć wciąż wyższym niż w przypadku całego województwa śląskiego, gdzie bez pracy pozostaje 3,7 proc. mieszkańców.

Z racji na niewielkie rozmiary Jaworzno nie oferuje zbyt wielu miejsc pracy dla specjalistów. Większe firmy działają raczej w sąsiednich Katowicach i miastach Śląska, a miasto nie ma też żadnej aktywnej kopalni. Jaworzno dobrze radzi sobie pod względem statystyk, ale perspektywy rozwoju zawodowego oraz potencjalna mobilność między miejscami pracy jest gorsza niż w przypadku Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej.

2 miejsce: Gliwice

Gliwice to duże i bogate miasto, a jego mieszkańcy otrzymują średnie wynagrodzenie w wysokości ok. 6700 zł miesięcznie. Zarobki są wyraźnie wyższe niż w przypadku ościennych miejscowości, co w dużej mierze stanowi zasługę dobrze płatnych miejsc pracy w sektorze produkcyjnym. W mieście nie ma co prawda kopalni, ale lokalne zakłady poszukują wielu specjalistów znających się na przemyśle.

Gliwice mogą też pochwalić się bardzo niską stopą bezrobocia, która wynosi jedynie 2,6 proc. To fenomenalny wynik, jeden z lepszych w skali całej Polski. Niewielka liczba bezrobotnych świadczy o tym, że znalezienie pracy w Gliwicach powinno być dużo prostsze, niż w przypadku sąsiednich miast.

1 miejsce: Katowice

Lider rankingu śląskich miast z najwyższymi wynagrodzeniami mógł być tylko jeden – Katowice. Mieszkańcy stolicy województwa zarabiają najwięcej, bo średnio aż 6925 zł miesięcznie. Różnica w stosunku do drugich Gliwic jest znacząca i to nie tylko pod względem przeciętnej pensji, ale też bezrobocia.

Okazuje się, że jedynie 1,4 proc. mieszkańców Katowic pozostaje bez pracy, co jest drugim najlepszym wynikiem w skali całej Polski (po Poznaniu). Takie dane świadczą o tym, że znalezienie pracy w stolicy Śląska powinno być bardzo proste – także w przypadku osób, które nie mają zbyt wysokich kwalifikacji zawodowych.

Co istotne, w Katowicach działa wiele ogromnych przedsiębiorstw, a swoje oddziały mają tutaj międzynarodowe korporacje. Dobrze płatną pracę można znaleźć w różnych zawodach, co przekłada się na doskonałe perspektywy rozwoju zawodowego. Katowice to niekwestionowany numer jeden w rankingu śląskich miast, w których można zarobić najwięcej!