Przyszłość reklamy drukowanej

O zmierzchu reklamy drukowanej mówi się od dawna. Dyskusja na ten temat często włączana jest do ogólnej debaty na temat ograniczania wpływu prasy drukowanej. Jednak wbrew wielu zapowiedziom poligrafia wciąż odgrywa spore znaczenie w szeroko zakrojonych działaniach marketingowych. Warto też pamiętać, że mowa tu nie tylko o przekazach publikowanych w prasie, ale także o reklamie zewnętrznej oraz różnego rodzaju nadrukowywanych gadżetach reklamowych.

Tamponiarka jeszcze się przyda

Tampondruk to technika szeroko stosowana w reklamie. Dzięki niej można nadrukowywać wybrane treści na mnóstwo przedmiotów, które potem służą jako gadżety reklamowe. Od małych długopisów po znacznie większe urządzenia elektroniczne, a nawet samochody. Na tym przykładzie dobrze widać, że poligrafia i wchodzący w jej ramy druk na pewno nie zostaną jeszcze długo zapomniane przez ekspertów od marketingu. Zdaniem naukowców badających tę dziedzinę życia, będzie nawet odwrotnie.

Nowoczesne technologie druku będą stałym elementem dynamicznie rozwijającego się świata reklamy. W obecnej chwili różnego rodzaju prezenty i gadżety promocyjne stosowane są na wielką skalę. Sięgają po nie zarówno duże, jak i małe firmy. Różnorodność samych gadżetów pozwala dostosować je do profilu swojej działalności, a także zaplecza finansowego na reklamę. Takie techniki jak tamponiarki umożliwiają bowiem precyzyjne drukowanie nawet na drobnych i tanich przedmiotach.

Reklama w prasie tradycyjnej

Jeżeli prasa drukowana kiedyś w końcu stanie się reliktem przeszłości, to zapewne nie będzie też umieszczanej w niej reklamy. Jednak póki co wszelkie doniesienia o końcu tej gałęzi medialnej wydają się zdecydowanie przedwczesne. Prasa się zmienia, ale bynajmniej nie wydaje się zmierzać ku upadkowi. Wręcz przeciwnie, da się zauważyć jej specjalizowanie i dążenie do podniesienia jakości wydawnictw. Tradycyjny druk nie ma z Internetem szans pod względem szybkości ukazywania się informacji.

Dlatego wydawcy starają się publikować bardziej merytoryczne, pogłębione treści. Umieszczona obok nich reklama tylko na tym zyskuje. Sąsiedztwo inteligentnego artykułu podnosi rangę przekazu promocyjnego, a w podświadomości odbiorcy czyni go także bardziej wiarygodnym. Poza tym zmienia się też sama reklama prasowa. Rzadziej ogranicza się do prostego hasła, zdjęcia i wypunktowania zalet wybranego produktu czy usługi. Częściej bazuje natomiast na informacjach przedstawianych przez autorytety z konkretnej dziedziny.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie sposób nie docenić roli, jaką poligrafia odgrywała i wciąż pełni w reklamie. Powstają coraz to bardziej innowacyjne sposoby wykorzystania druku w promocji, należy do nich między innymi tamponiarka. Dopasowanie farby do nadrukowywanej powierzchni staje się z biegiem czasu bardziej efektywne. W przyszłości ta i wiele innych technik druku będą zapewne istotnym elementem promocji różnych biznesów i całych gałęzi gospodarczych. Choć główne zabiegi marketingowe wydają się przenosić do Internetu, to tradycyjne media wciąż są wykorzystywane. Tak samo jak stary dobry, i wciąć udoskonalany, druk.