Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Znalezienie nowej pracy nie jest wcale łatwe. Oczywiście jest wiele ofert pracy jednak chcąc wykonywać taką zgodną ze swoimi kompetencjami nie wystarczy tylko posiadanie dyplomu ukończenia studiów, ale trzeba również wyróżnić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Podstawą jest wiedza i doświadczenie, ale są jeszcze elementy, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę.
Pierwszy etap- egzamin wiedzy
Już dawno minęły czasy, że wystarczy tylko pójść do danego zakłady pracy, oddać CV i niemal od razu było się zatrudnionym. Aktualnie rekrutacje są wieloetapowe.
Na samym początku musicie pamiętać, że aby dostać się na egzamin kompetencji konieczne jest spełnienie wszystkich wytycznych wymaganych przez danego pracodawcę. Tutaj zasada ” spróbuj, a może się uda” absolutnie się nie sprawdza, aby przejść do następnego etapu, jakim jest egzamin trzeba spełnić dane wymagania. Oczywiście kolejnym etapem jest test kompetencji, do którego także trzeba się przygotować. Zazwyczaj ma on formę pisemną, choć dopuszczalne są nie tylko pytania testowe, ale i otwarte, ale również egzaminy ustne. Po egzaminie trzeba czekać na ogłoszenie wyników. Zazwyczaj kandydaci informowani są e-mailem, bądź też telefonicznie o tym, czy dostali się do następnego etapu, jakim jest już rozmowa kwalifikacyjna.
Rozmowa kwalifikacyjna
Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej niezbędne jest wyróżnianie się. Już wiadomo, że spełnia się wszystkie wymagane umiejętności i dysponuje wiedzą. Ale należy zdawać sobie sprawę, że pozostałe osoby, które także czekają na swoją kolej są na tym samym poziomie. A więc do rozmowy także trzeba się przygotować. Należy pamiętać o odpowiednim stroju. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska pracy, ale najczęściej wymaga się, aby kandydaci pokazali się w najbardziej formalnym dress codzie. Zatem panowie powinni mieć ubrany garnitur i białą koszulę oraz eleganckie obuwie. Z kolei panie mogą postawić na cygaretki, białą bluzkę i marynarkę w granatowym kolorze. Jeżeli chcecie ubrać spódnicę, to należy przestrzegać wersji 7/8. Koniecznie także należy pamiętać o punktualności, absolutnie nie można się spóźnić choćby o 5 minut. Na pytania rekrutera należy odpowiadać zdecydowanie, ale oficjalnym i formalnym językiem. Jeżeli otrzymamy pytanie o swoje słabe strony, to odpowiedź powinna być tak skonstruowana, aby słabe strony okazały się mocnymi, zatem absolutnie nie należy przyznawać się do braku punktualności. Zdecydowanie lepiej powiedzieć o tzw. pracoholizmie i stawianiu pracy na pierwszym miejscu.
Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent dla osoby szukającej pracy? Co powiesz na koszulę szytą na miarę we Wrocławiu? Więcej o ofercie tutaj: https://prezentmarzen.com/koszula-szyta-na-miare-wroclaw/