Przewóz towarów – kilka ważnych przepisów

Przewóz towarów, zarówno w transporcie krajowym, jak i zagranicznym wymaga znajomości wielu przepisów, a także posiadania odpowiednich zezwoleń oraz spełnienia wielu formalności. Przepisy bywają dosyć zmienne, zwłaszcza w szczegółach, dlatego warto być z nimi na bieżąco. Nieznajomość obowiązujących przepisów nie zwalnia bowiem z odpowiedzialności.

Każdy, kto chce prowadzić firmę związaną z przewozem towarów, musi mieć świadomość, że powinien posiadać do tego odpowiednie uprawnienia, a także flotę samochodów. Co więcej, potrzebne jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – wydawane jest ono na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Jeśli natomiast transport ma być międzynarodowy, konieczne jest również uzyskanie odpowiedniej licencji wspólnotowej. Wydawana jest ona tym podmiotom, które mają już zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika.

Formalności przy wysyłaniu towaru

Przewóz towarów w kraju i za granicą wymaga wypełniania licznych formalności, które zapewniają prawidłowe i bezproblemowe dostarczenie towaru do odbiorcy. W przypadku transportu międzynarodowego konieczne jest między innymi wypełnianie CMR, czyli międzynarodowego listu przewozowego. Powinien się z nim zaznajomić każdy przewoźnik, który będzie odbierał od nadawców przesyłki zagraniczne. Taki list przewozowy, choć może w szczegółach nieco różnie wyglądać, powinien zawierać konkretne informacje. Jeśli są w nim jakieś braki, przewoźnik powinien wezwać nadawcę do ich uzupełnienia. W przeciwnym razie może mieć bowiem kłopoty z dostawą lub z wypełnianiem formalności na granicy. Dobrze wypełnione dokumenty cmr są potwierdzeniem zawarcia umowy z przewoźnikiem, a także informują o wszystkich zasadach przewozu danego towaru – gdzie ma dotrzeć, kto jest odbiorcą, co jest przewożone, w jakiej ilości, czy towar wymaga dodatkowych zabezpieczeń lub należy do materiałów niebezpiecznych. W CMR podaje się również informacje o kosztach przewozu, cła, dodatkowych opłatach i zaliczkach pobranych przez przewoźnika.

Wygodne wypełnianie online

Wypełnianie listu przewozowego może na początku wydawać się dosyć skomplikowane, jednak już po kilkakrotnym wypełnieniu CMR okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Aby dodatkowo ułatwić sobie to zadanie, dobrze jest skorzystać z nowych technologii i możliwości, jakie daje internet. W sieci można znaleźć sporo generatorów i wzorów CMR, dzięki którym wypełnienie międzynarodowego listu przewozowego będzie znacznie krótsze, a przy tym zminimalizujemy ryzyko błędów, jakie mogą pojawiać się w dokumentach papierowych. List CMR wypełniony online pozwala na pobieranie wielu danych zamiast wpisywania ich ręcznie. Jest wygodny dla każdej strony umowy – przewoźnik ma łatwy dostęp na urządzeniu elektronicznym, a nadawca i odbiorca mogą na bieżąco śledzić, na jakim etapie przewozu znajduje się przesyłka. CMR online to spore ułatwienie – warto je wypróbować i przekonać się, jak wiele czasu można zaoszczędzić dzięki korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań.