Prawo Hicka a projektowanie strony firmowej – to ważne!

Czy chcesz zwiększyć liczbę konwersji w swojej witrynie? O tym wiedzą wszyscy sprytni marketerzy – projekt strony może mieć znaczenie. W tym tekście udostępnimy sporo zasad projektowania stron internetowych, które zwiększą współczynnik konwersji.

www_pewny biznes

Wielu marketingowców podkreśla znaczenie SEO, mediów społecznościowych, tworzenia magnesów wiodących, które się konwertują i tym podobnych, a jednak tworzenie stron www jest tak często pomijane. Oczywiście, że wszystkie te komponenty mają znaczenie, ale twój projekt strony internetowej nie jest tylko “ładną buzią”: może faktycznie poprawić lub zepsuć współczynnik konwersji.

Według wielu badań niemalże połowa Internautów twierdzi, że projektowanie stron internetowych jest najważniejszym kryterium decydującym o wiarygodności firmy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Twój projekt wyglądał profesjonalnie.

To, czy witryna jest estetycznie wyglądająca, odgrywa również dużą rolę w optymalizacji współczynnika konwersji. Mając 15 minut na konsumpcję treści, dwie trzecie ludzi wolałoby czytać coś pięknie zaprojektowanego niż coś prostego, ale jeśli chcesz, aby ludzie czytali Twoje posty na blogu, muszą wyglądać atrakcyjnie.

Ale to nie wszystko. Jeśli Twoja witryna jest nieatrakcyjna, ludzie w ogóle opuszczą Twoją witrynę. Dokładnie 38% ludzi. To dużo straconych leadów! Niezależnie od tego, czy projekt jest twoją mocną stroną, nie możesz go przeoczyć. Ucz się projektowania stron internetowych, wynajmuj freelancera, zatrudniaj projektanta lub rób, co trzeba!

Zacznijmy od tego, że oto kilka ważnych zasad projektowania, które zapewnią natychmiastowy i trwały wzrost liczby konwersji …

Postępuj zgodnie z prawem Hicka

Prawo Hicka jest popularną teorią, która jest cytowana przez różne osoby w różnych celach, ale często odnosi się do projektowania stron internetowych. Nazwane na cześć brytyjskiego psychologa Williama Edmunda Hicka, prawo stanowi, że czas potrzebny do podjęcia decyzji przez osobę fizyczną jest wprost proporcjonalny do możliwych wyborów, które on sam podejmuje. Innymi słowy, zwiększając liczbę wyborów, zwiększa się również czas podejmowania decyzji.

Być może słyszeliście o słynnym badaniu przeprowadzonym przez psychologów Sheenę Iyengar i Marka Leppera, którzy stwierdzili, że stół wystawowy z 24 rodzajami dżemów cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż stół zawierający tylko sześć rodzajów dżemu. Oto przykład ustawy Hicka w działaniu: akcja jest tracona proporcjonalnie do liczby przedstawianych wyborów.

Jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych, możesz zwiększyć liczbę konwersji, ograniczając liczbę dostępnych opcji. Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy zastanawiasz się, gdzie ograniczyć liczbę dostępnych opcji na swojej stronie, jest pasek nawigacji. Oczywiście, nie chcesz mieć zbyt wielu linków do wyboru, w przeciwnym razie użytkownik straci zainteresowanie nimi w ogóle.

Innymi słowy, zastanów się nad wieloma różnymi ważnymi decyzjami, które użytkownicy muszą podjąć w Twojej witrynie, poza tym, który link do nawigacji ma zostać naciśnięty.