Prawdy i mity o pozycjonowaniu stron – wademekum dla laików

Wokół pozycjonowania stron narodziło się mnóstwo różnych teorii. Oczywiście nie brakuje tych prawdziwych, lecz powstały również takie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Przybliżamy potwierdzone i zmyślane informacje na temat branży SEO.

FAKTY

Wyszukiwarki wychwytują skopiowane teksty. Niektórym właścicielom stron nie chce się pisać własnych treści, dlatego wykorzystują już gotowe artykuły, nawet nie zmieniając w nich ani jednego wyrazu. Takie zagrywki mogą tylko osłabić pozycję witryny. Jeżeli nie ma się do tego odpowiednich predyspozycji, może warto zatrudnić kogoś, kto w naszym imieniu stworzy oryginalny materiał? Jest to nie tylko uczciwe, ale również bardziej skuteczne rozwiązanie.

Pozycjonowanie jest jedną z najskuteczniejszych form promocji w Internecie. Spoty telewizyjne i radiowe czy reklamy pojawiające się w gazetach działają natychmiastowo, jednak działania w ramach SEO są znacznie tańsze, a rezultaty o wiele dłuższe. O ile kampania w mediach trwa zwykle około tygodnia, tutaj możemy utrzymać naszą stronę w wynikach wyszukiwania przez znacznie dłuższy okres czasu. Ponadto jest to bardziej naturalny sposób docierania do internautów niż natarczywe reklamy online, które nieraz włączają się samoistnie. Nic dziwnego, że tylu użytkowników instaluje wtyczki blokujące ich wyświetlanie.

Pozycjonowanie możemy ograniczyć tylko do wyszukiwarki Google. Nie ma co do tego cienia wątpliwości. W Polsce korzysta z niej ponad 97 % internautów. Jest to miażdżąca przewaga nad konkurencyjnymi stronami, tj. Yahoo! czy Bing, które stosują zupełnie inne algorytmy.

MITY

Przede wszystkim należy zdementować informacje o tanim pozycjonowaniu. Strony dla freelancerów i portale aukcyjne są pełne tego typu ofert. Na Allegro znajdziemy ogłoszenie, w którym sprzedający obiecuje pierwsze miejsce w wyszukiwarce Google dla każdej frazy, i to za jedyne 10 złotych! Oczywiście jest to zwykła bzdura i próba wyłudzenia pieniędzy. Kilku użytkowników dało się jednak na to złapać, co dobitnie pokazuje, że nie dla wszystkich jest to mit. Przede wszystkim nikt nie może nam obiecać, że dostaniemy się do czołówki wyszukiwań. Algorytmy są zmienne i tak naprawdę nie można tego w żaden sposób ustalić. Fachowe pozycjonowanie będzie nas kosztować o wiele więcej, lecz biorąc pod uwagę perspektywę zwiększonego ruchu na stronie i podniesienia wyników sprzedaży, z pewnością okaże się to udana inwestycja.

Jeżeli dostaniemy się na wysokie miejsce w rankingu Google, nikt nie odbierze nam tej lokaty. Jest to często powtarzana wiadomość, choć także mijająca się z prawdą. Pozycjonowanie nie jest procesem jednorazowym. Składają się na nie miesiące, a nawet lata systematycznej pracy. Konkurencyjne firmy szybko zauważą nasz wzrost, dlatego zapewne też przystąpią do działania, aby odzyskać utracone pozycje. Naszym obowiązkiem jest dołożenie wszelkich starań, aby nadal móc cieszyć się tak dobrym miejscem. Wystarczy regularnie aktualizować stronę, udzielać się w mediach społecznościowych, zachęcać użytkowników do komunikacji oraz tworzyć teksty o wysokiej jakości z użyciem słów-kluczy.

Więcej na stronie pozycjonowanie stron damtox.pl