Postawienie basenu w ogrodzie to nie wszystko – profesjonalne czyszczenie przydomowego zbiornika wodnego
I w końcu masz swój wymarzony, przydomowy basen. Krystaliczna woda, wpadająca w odcień błękitu. Uśmiechnięte dzieci, które pluskają się w wodzie. Zadowolona żona, opalająca się na leżaczku. Dosłownie raj. Tak wygląda to wszystko latem, ale mając taki basen, masz też obowiązki. Jakie?
Nadchodzi jesień
Ile byś dał, by powrócić do upalnego lipca. Niestety jest już połowa września. Wieczory stały się coraz chłodniejsze, a dni nieco krótsze. Kiedy jest ładny i słoneczny dzień, lubicie posiedzieć sobie jeszcze przy basenie, ale wkrótce to się skończy. Dlaczego? Otóż pogody są teraz tak niepewne, że nie wiesz kiedy może nadejść przymrozek. Czas zatem wypuścić wodę z basenu i zabrać się do jego czyszczenia. Żaden posiadacz basenu nie lubi jesieni, bo wiąże się to nie tylko z końcem letniej laby, ale i też z obowiązkiem zadbania o swój prywatny akwen. Nie jest to zbyt przyjemna praca i zastanawiasz się, czy dasz sobie radę sam, czy też wolisz zlecić tę nieciekawą robotę profesjonalnej firmie. Oczywiście patrzysz, która opcja będzie tańsza.
Którą opcję wybrać?
No właśnie, co będzie lepszym rozwiązaniem? To zależy od kilku czynników, a mianowicie: Czy drzemie w Tobie „złota rączka”, która żadnej pracy się nie boi?, Czy chcesz się bawić w zakup odpowiedniego sprzętu do czyszczenia basenu i środków pielęgnacyjno – czyszczących? Czy po pracy chcesz odpocząć i patrzeć jak tę brudną robotę, wykonują za Ciebie inni? Czy chcesz mieć profesjonalnie wyczyszczony basen? Czy dysponujesz środkami finansowymi, by wynająć firmę, która posiada profesjonalny sprzęt i wysokiej klasy środki czyszczące? Osobiście uważam, że od czyszczenia basenów są odpowiednie firmy, które wiedzą, jak mają się zabrać do tej pracy i zrobią to dobrze. W razie Twojego niezadowolenia, zawsze możesz skorzystać z gwarancji wykonania takiej usługi i poprosić o poprawki. Takie firmy wyposażone są w odpowiedni sprzęt, wiedzą którymi środkami mają się posłużyć, bo przecież jest to uzależnione od powierzchni basenu oraz technologii i materiałów w jakich został on wykonany. Przecież Ty nie musisz być alfą i omegą, nie musisz znać się na tej robocie. Po to budowałeś basen, by zapewnić sobie komfort wypoczynku i cieszyć się nim.
Sezon letni to nie tylko wypoczynek
Jednakże w sezonie letnim to Ty sam musisz zadbać o pielęgnację swojego basenu. Jak to robić? Otóż powinieneś podjąć walkę z algami, wszelkimi zabrudzeniami i utrzymywać odpowiednie pH wody. To właśnie w tym okresie w zbiornikach wodnych rozwija się najwięcej mikroorganizmów takich jak: grzyby, glony i bakterie, które nie służą Twojemu zdrowiu. Do czyszczenia basenu używaj tylko i wyłącznie chemii basenowej i to zgodnie z instrukcją jej użycia. pH Twojej wody powinno wynosić od 7 do 7,4. Zmierzysz to za pomocą specjalnego miernika do mierzenia poziomu pH i chloru w wodzie. Swój basen powinieneś też zaopatrzyć w specjalne pływaki w których umieszczasz środki chemiczne, by nie były one od razu mieszane z wodą.
Najlepsza wartość pH wody to 7 i takiego poziomu powinieneś pilnować. Do tego służą środki pH+ i pH-. Jeżeli wskaźnik pH jest za wysoki stosujesz więc pH-, a gdy jest zbyt niski to wtedy używasz pH+. W tym cała filozofia. Jak walczyć z algami? W tym przypadku musisz zastosować Algen, który umieszczasz w pływakach lub w skimmerze. Skimmer to takie urządzenie, które jest podłączone do pompy i to on odpowiada za przejrzystość Twojej wody w basenie. Skimmer włącza się na cyrkulację wody i wtedy dodaje się odpowiednią, zgodną z instrukcją ilość Algenu. A co robić w przypadku mikroskopijnych zanieczyszczeń? Należy przeprowadzić tzw. koagulację wody. Koagulacja polega na tym, iż mikroskopijne zanieczyszczenia łączy się w większe skupiska. Tutaj również włączamy filtrację wody i umieszczamy w niej odpowiedni środek, czekając aż woda będzie niczym kryształ. Na koniec wodę należy dobrze wychlorować tzn. musimy użyć preparatu zawierającego chlor. Musimy jednak pamiętać o ciągłym filtrowaniu wody i regularnym dopuszczaniu świeżej wody. Kąpać można się wtedy, gdy zawartość chloru w wodzie spadnie poniżej 0,5 mg/litr. Resztę możesz już zlecić profesjonalnej firmie.
Firma zabiera się do pracy
Co może zaproponować Ci firma, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem basenów? Otóż taka firma rzecz jasna zatrudnia fachowców, którzy znają się na swojej pracy, to po pierwsze. Po drugie posiada profesjonalny sprzęt, którego Ty posiadać nie musisz i tak koszty, które ponosisz w sezonie letnim są wystarczająco wysokie. Po trzecie wiedzą jakimi środkami dezynfekującymi, czyszczącymi oraz pielęgnacyjnymi „dopieścić” Twój akwen. Firmy takie wśród swoich usług oferują: przygotowanie basenu do zimy, odwodnienie instalacji basenowej, zamknięcie basenu na zimę, naprawę zużytych lub zniszczonych części basenu lub ich wymianę na nową, ogólne czyszczenie basenu, odkurzanie basenu, serwis basenu, konserwację instalacji basenu itd. Sam zatem widzisz, ile żmudnej i kosztownej pracy Cię ominie. Do tego masz jeszcze pewność, że została ona wykonana w sposób profesjonalny.
Teraz już wiesz, że posiadanie basenu jest komfortem, ale takim za który też trzeba płacić zarówno środkami finansowymi, jak i też pracą. Podstawą utrzymania czystości basenu jest przede wszystkim regularna filtracja wody, czyszczenie pompy oraz stosowanie odpowiednich środków czyszczących, pielęgnacyjnych i bakteriobójczych.
Artykuł opracowano z firmą zajmującą się budową basenów ogrodowych. Sprawdź szczegóły na stronie firmowej http://www.starpool-unipool.pl/wlasny-basen-zakladanie-i-budowa-basenow/
A co sądzicie o pobieraniu wody z rzeki do basenu? Czy taka woda będzie odpowiednia? Znajomy polecił mi zastosować odżelaziacze wody przy domowym gospodarstwie jeżeli pobieram wodę z rzeki. Czy takie jak tutaj http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74 będą nadawały się również do przefiltrowania wody basenowej?