Pomysł na biznes: zakład kominiarski

Czyszczenie kominów i świadczenie powiązanych z tym usług kominiarskich jest ważną usługą bezpieczeństwa, na którą popyt zwiększyła popularność pieców na drewno. Przeczytaj nasz przewodnik, który pomoże Ci założyć i prowadzić własną firmę zajmującą się czyszczeniem kominów.

Zbadaj swój rynek docelowy – szacowanie popytu

Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy jest wystarczający popyt na usługi kominiarskie. W ciągu ostatnich kilku lat wzrosło zapotrzebowanie na otwarte kominki i piece wielopaliwowe, początkowo ze względu na modę, ale ostatnio dlatego, że konsumenci stali się bardziej świadomi korzyści dla środowiska wynikających ze spalania paliw o niskiej i zerowej emisji dwutlenku węgla. Według danych liczba osób ubiegających się o status zarejestrowanego instalatora i kominiarza wzrosła o prawie 40% w połowie 2000 roku. Jednak od tego czasu nadal łatwo jest ustawić się jako kominiarz bez szkolenia i doświadczenia i przy bardzo niewielkich nakładach kapitałowych. Oprócz konkurowania z renomowanymi mistrzowskimi zakładami, możesz także konkurować z innymi pod względem ceny. I oczywiście właściciele domów są również w stanie sami czyścić kominy i wiele osób tak robi, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego.

Jeśli jednak zostaniesz członkiem organizacji wspierających wysokiej jakości zakłady kominiarskie – pokażesz potencjalnym klientom, że oferujesz profesjonalną i czystą usługę o wysokim standardzie. Pomoże Ci to zbudować reputację dobrej jakości pracy, która wygeneruje ustne rekomendacje od zadowolonych klientów.

Przede wszystkim sprawdź konkurencję w swojej okolicy, aby dowiedzieć się, ile innych firm zajmujących się usługami kominowymi działa lokalnie. Większość stowarzyszeń handlowych i stron internetowych umożliwia wyszukiwanie członków według kodu pocztowego. Przejrzenie odpowiednich klasyfikacji w katalogach online pod hasłem zakład kominiarski plus interesująca Cię lokalizacja pomoże ci zbadać nie tylko liczbę istniejących przeglądów w pobliżu, ale także zorientować się:

  • jaki zakres usług oferują

  • jaki obszar obejmują.

Spójrz także na liczbę powiązanych firm, które mogą oferować usługi czyszczenia kominów, na przykład budowniczych kominów, instalatorów pieców, etc. Możliwe, że będziesz konkurował bezpośrednio z niektórymi z tych firm, ponieważ będziesz oferować bardzo wyspecjalizowane usługi, na przykład czyszczenie kominów fabrycznych.

Twoja baza klientów

Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, że obszar, na którym zamierzasz działać, ma wystarczającą liczbę potencjalnych klientów. Idealnie byłoby, gdybyś mieszkał w pobliżu dużego centrum populacji z głównymi dzielnicami mieszkaniowymi, abyś nie musiał zbyt daleko podróżować między miejscami pracy. Jeśli lokalnie jest wiele wynajmowanych nieruchomości, być może będziesz mógł zawrzeć umowy z właścicielami, aby regularnie czyścić znajdujące się tam przewody kominowe. Możesz rozważyć skontaktowanie się z potencjalnymi klientami, aby sprawdzić, czy są zainteresowani oferowanymi przez Ciebie usługami kominowymi.