Auta poleasingowe – rodzaje leasingu

Myślisz o kupnie auta poleasingowego? Powinieneś więc wiedzieć, że istnieją różne rodzaje leasingu. Każdy z nich różni się pod względem praw strony kupującej oraz samego przedmiotu. Zanim więc zaczniesz szukać wymarzonego samochodu, dowiedz się więcej na ten temat i znajdź rozwiązanie najlepsze dla Ciebie. 

Samochody poleasingowe cieszą się obecnie rosnącą popularnością. Konsumenci powoli zaczynają wybierać je chętniej niż zwykłe pojazdy używane. Jednak to, że auta poleasingowe są tak często kupowane, nie powinno nikogo dziwić. Dzieje się to bowiem nie bez przyczyny. Auta poleasingowe są pojazdami, które przeważnie w przeszłości były leasingowane przez firmy. Czas trwania takiej umowy wynosi przeważnie nie więcej niż 5 lat. Z tego też powodu samochody poleasingowe są w doskonałym stanie wizualnym i technicznym. A co najważniejsze, idzie to w parze ze świetną ceną, co na rynku wtórnym nie zdarza się często. Zanim zdecydujesz się na kupno, koniecznie dowiedz się więcej na temat ich rodzajów. W przypadku leasingu z wykupem dzielimy go na 3 rodzaje. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest obecnie najpopularniejszą opcją leasingowania. Korzysta z niej najwięcej firm i osób prywatnych. A to dlatego, że w leasingu operacyjnym wszystko jest jasne i proste. Warunki umowy nie mają żadnych ”pułapek” i są niezwykle korzystne dla leasingobiorcy. Co więcej, jest on również bardzo łatwy w księgowaniu. Wiele osób decyduje się w tym przypadku na skorzystanie z opcji wykupu, ponieważ po zakończeniu umowy, samochód nabyć można za naprawdę niewielką sumę.

Leasing finansowy

Leasing firmowy swoimi zasadami bardzo przypomina zwykły kredyt. Mówiąc w skrócie, polega on bowiem na tym, że firma leasingowa przekazuje samochód do użytku leasingobiorcy, w zamian za opłacanie miesięcznych rat. Wraz z pierwszą ratą należy także w całości opłacić podatek VAT. Chociaż może się to wydawać dużym wydatkiem, to jednak jeśli popatrzymy na to, jak na wynajem długoterminowy, jest to bardzo korzystna opcja.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny to opcja, która może wydawać się dość skomplikowana. Polega on bowiem na tym, że firma leasingowa odkupuje od przedsiębiorcy pojazd, a następnie oddaje mu go w leasing.

Na rynku dostępne są także inne rodzaje leasingu. W tym leasingi bez wykupu. W takim przypadku firmy leasingowe przekazują pojazd do dyspozycji leasingobiorcy na podobnych zasadach jak przy leasingu operacyjnym. Z tą różnicą, że tutaj nie dochodzi do wykupu. Pod pojęciem wynajmu długoterminowego kryje się przeważnie termin od 24 do 48 miesięcy.

Polecamy:
Kreatywność w marketingu – jak być twórczym?
Doładuj swoją firmę – kompleksowe rozwiązania energetyczne dla firm