Kiedy oświetlenie w biurze nam szkodzi?

W przestrzeniach biurowych spędzamy niemal jedną trzecią naszego codziennego życia. Wyposażenie i wystrój biura ma więc ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a także na stan zdrowia. Warto więc w miarę możliwości zadbać o to, by wszystko w miejscu pracy było dopasowane do naszych potrzeb – meble, sprzęt biurowy, a także oświetlenie. To ostatnie, jeśli jest kiepsko dobrane, może być szkodliwe i powodować sporo dolegliwości.

W przestrzeniach biurowych oświetlenie często nie jest dla nas zdrowe i bezpieczne dla naszych oczu. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, w których sporo jest świetlówek i jarzeniówek. Mają one bardzo ostre, mocne światło, w którym przebywanie na dłuższą metę może być mocno uciążliwe. Przede wszystkim – zaczynają nas boleć oczy, pojawiają się dokuczliwe bóle głowy, a także problemy z koncentracją. W takich warunkach trudno jest o efektywną i skuteczną pracę, a jednocześnie trudno jest nam namierzyć źródło złego samopoczucia. Jeśli więc nie czujemy się do końca komfortowo w miejscu pracy, dobrze jest przyjrzeć się oświetleniu.

Zbyt ciemno, brak światła dziennego

W niektórych miejscach pracy problemem może być nie za mocne światło, a jego brak lub niewystarczająca ilość źródeł światła. Dotyczy to przede wszystkim tych wnętrz, w których nie ma dostępu do światła dziennego lub w których nie jest wystarczająco wiele okien. Bardzo często w takich wnętrzach jest dosyć szaro i ponuro, co również utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Gdy nie mamy zapewnionej odpowiedniej ilości światła, czujemy się zmęczeni, znużeni i mało skoncentrowani. Dlatego tak ważne jest, aby w takich wnętrzach oświetlenie było wyjątkowo przemyślane, w pełni zastępowało światło dzienne zarówno pod względem intensywności, jak i kolorystyki. Jeśli lamp będzie za mało lub będą niewłaściwie rozmieszczone, może się okazać, że nadal będziemy czuć się źle.

Nowoczesne rozwiązania LED

W poszukiwaniu sprawdzonego oświetlenia do biura czy innych firmowych wnętrz, warto sprawdzić ofertę żarówek, taśm i profili LED. To rozwiązanie, które łączy w sobie wysoką funkcjonalność, komfort użytkowania, a także energooszczędność. Listwy LED są świetną alternatywą dla tradycyjnych lamp – można je zamontować wszędzie tam, gdzie potrzebujemy doświetlić powierzchnię lub uzupełnić istniejące już źródła światła. Lampy LED dostępne są w wielu wersjach, wzorach, kształtach. Pod tym względem wybór jest tak samo duży jak w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Sporą zaletą oświetlenia LED jest jego energooszczędność. Żarówki i diody LED pobierają z sieci elektrycznej niewielką ilość energii, co niemal automatycznie przekłada się na zmniejszenie rachunków za prąd. Jeśli dodamy do tego o wiele dłuższą żywotność żarówek LED, okazuje się, że zamiana zwykłych źródeł światła na nowoczesne technologie LED może przynieść nam wyłącznie korzyści. Jest to więc inwestycja, która opłaca się nawet pomimo nieco wyższych kosztów początkowych.