Organizacja konkursów i loterii jako sposób promocji produktów. O czym warto wiedzieć przed wyborem tego właśnie rozwiązania?

Popularność loterii i konkursów jako elementów promocji określonych produktów lub usług ciągle rośnie. I nic dziwnego, gdyż to stosunkowo proste – przynajmniej w teorii – rozwiązanie łączy w sobie zabawę i wzajemną rywalizację, a przy tym potrafi zaangażować naprawdę sporą ilość uczestników niezainteresowanych klasycznymi promocjami. Z jakich jeszcze powodów warto na nie postawić?

Dlaczego warto stosować loterie i konkursy?

Promocje produktów lub usług mogą być prowadzone na różne sposoby, jednak coraz większa liczba przedsiębiorców zauważa w tej materii sporą skuteczność konkursów oraz loterii. Co ciekawe, skuteczność, czy też może raczej atrakcyjność loterii i konkursów w działaniach promocyjnych podkreślają również sami ich uczestnicy, dla których taka forma promocji połączonej z zabawą jest przede wszystkim rozwiązaniem uważanym za:

  • sprawiedliwe – o zwycięstwie decyduje ślepy los, nie zaś decyzja organizatorów,
  • interesujące – przełamuje schemat standardowych i często też bardzo nudnych promocji,
  • angażujące – pozwala uczestnikom na prawdziwe zaangażowanie się w zabawę i na uczestniczenie w niej razem z grupą znajomych.

Loterie i konkursy są bowiem nie tylko atrakcyjne, ale też umożliwiają prowadzenie szeroko zakrojonych akcji konsumenckich, przez co trafiają do szerokiej grupy odbiorców.

Co ważne jest przy planowaniu loterii i konkursów promocyjnych?

W procesie planowania konkursu lub loterii, jako elementu akcji promocyjnej, kluczowe są te 3 elementy:

1. Cel – każdy konkurs czy loteria muszą mieć jasno nakreślony i możliwy do zrealizowania cel. Celami tymi mogą być:

  • tworzenie wizerunku marki,
  • zwiększenie sprzedaży,
  • pozyskanie nowych klientów,
  • zapewnienie sobie lojalności obecnych odbiorców.

2. Grupa docelowa – konkurs i loteria muszą mieć również jasno określoną grupę docelową, do której mają być skierowane. Podstawowymi grupami docelowymi będą tu:

  • odbiorcy indywidualni,
  • klienci biznesowi.

3. Czas trwania – każdy konkurs bądź loteria muszą być wydarzeniami o ograniczonym czasie trwania i czas ten należy określić już na początkowym etapie ich projektowania.

Więcej o konkursach i loteriach organizowanych w ramach akcji promocyjnej produktu lub usługi znajdziesz na www.motivationdirect.pl.