Nieruchomości – kiedy warto skorzystać z usług prawnika?

blocks-2903681_960_720

Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny. Cały czas można usłyszeć o zmianach, jakie w nim zachodzą. Czasem pojawiają się informacje o tym, że następuje zastój i mieszkania tanieją, innym razem można usłyszeć, że jest ponowny boom i nieruchomości drożeją. Jednak sprzedaż i kupno mieszkań czy lokali użytkowych to tylko ułamek spraw związanych z rynkiem nieruchomości. Często okazuje się, że do spraw związanych z nieruchomościami wymagana jest pomoc prawnika, który specjalizuje się w prawie budowlanym oraz przepisami związanymi z nabywaniem nieruchomości.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie dotyczącym nieruchomości?

Na hasło „kancelaria nieruchomości”, w myślach pojawiają się sprawy dotyczące sprzedaży lub kupna nieruchomości o wartości idącej w miliony lub odszkodowania związane z wywłaszczaniami. Jednak jak się okazuje, również „szary” człowiek może potrzebować pomocy prawnika, który będzie specjalizował się w kwestiach związanych z nieruchomościami.

Przykładem mogą być tutaj bardzo często odbywające się sprawy związane z działem spadku, podziałem majątku czy rozgraniczeniem nieruchomości. Aby przygotować pismo do sądu, w którym zawarte są wnioski o przeprowadzanie dowodów z biegłych czy konkretny podział nieruchomości, niejednokrotnie wymagana jest chociażby podstawowa wiedza związana z możliwościami podziału nieruchomości czy sposobów na inne rozwiązanie problemów zgłaszanych przez wnioskodawców.

Inną grupą spraw związanych z nieruchomościami, w których bardzo często potrzebna jest pomoc prawnika, są sprawy o zasiedzenie nieruchomości. Są to sprawy o tyle trudne, że często dotyczą nieruchomości opuszczanych przez prawowitych właścicieli w czasie wojny i okupacji. Odnalezienie takich osób lub ich spadkobierców często jest bardzo trudne. Prawnik pomaga pokierować krokami wnioskodawcy w taki sposób, aby wniosek o zasiedzenie nie zawierał błędów formalnych i zostały w nim wymienione wszelkie wnioski dowodowe pozwalające na przeprowadzenie rozprawy.

Niestety cały czas słyszy się również o różnego rodzaju oszustwach i wyłudzeniach na rynku nieruchomości. Ma to miejsce zarówno w transakcjach pomiędzy osobami prywatnymi, jak i na linii klient – deweloper. Szczególnie te ostatnie sprawy są trudne do wygrania, gdyż nieuczciwi deweloperzy oszukują jednocześnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Jednym z rozwiązań jest założenie indywidualnej sprawy w sądzie, ale w takim przypadku coraz częściej składane są pozwy zbiorowe. Również w takich przypadkach przyda się pomoc wykwalifikowanego prawnika.