Najprostsze spojrzenie na materace sprężynowe – od powstania po spanie

Materace spiralne na łóżka wadowice, znane również jako materac tradycyjny, albo sprężynowy są produkowane od pokoleń. Są obecnie jednym z najczęściej stosowanych materiałów rdzeniowych w materacach niemal każdej marki materacy.

Pierwotnie opracowane i opatentowane jako podpórka do krzesła w 1857 roku. To Heinrich Westphal, genialny niemiecki wynalazca, zbudował i skonstruował pierwszy w historii materac spiralny. Potem – jak mówią – reszta to już historia – cały świat zakochał się w wygodzie i sprężystości takiego materaca.

Z czego jest to zrobione?

Mówiąc najprościej, materace spiralne składają się głównie ze stalowych systemów sprężyn wewnętrznych, które są następnie pokrywane piankową nakładką. Materac jest następnie okrywany różnymi rodzajami materiałów wyściełających, zazwyczaj piankami, włóknem, a w niektórych typach materacy spiralnych, nałożonymi na dodatkowe mniejsze stalowe sprężyny.

Materace zwojowe są teraz bardziej zaawansowane niż to, co można było spotkać w XIX wieku. Technologia materacy pozwoliła na opracowanie i udoskonalenie większej liczby rodzajów spiral materaca, w tym liczby i warstw zwojów. Ogólnie rzecz biorąc, więcej zwojów w materacu sprężynowym oznaczałoby większy komfort i lepsze podparcie dla śpiącego.

Jak trwałe są materace sprężynowe?

Dobrze wykonane materace spiralne mogą wytrzymać nawet 15 lat. Bardziej przystępne cenowo marki z materiałami o niższej jakości mogą przetrwać nawet 6 – 8 lat. Powodem tej trwałości jest to, że rdzeń jest wykonany z elastycznych i wytrzymałych metalowych cewek, które zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru. W rezultacie materace spiralne zużywają się równomiernie przez lata użytkowania, ponieważ niektóre części materaca nie są zbyt obciążane ani naciskane.

Warto też pamiętać, że materace spiralne są obite tapicerką, która nie jest wykonana z metalu. Jej podstawa jest zwykle wykonana z mocnej pianki. Oznacza to, że ze względu na długotrwałe użytkowanie, obudowa i podstawa mogą ulec zużyciu przed właściwymi sprężynami rdzenia. Aby tego uniknąć, zawsze dobrze jest zapoznać się z instrukcją produktu, aby upewnić się, że prawidłowo dbasz o swój materac sprężynowy, aby służył Ci jak najlepiej i jak najdłużej.

Czy będzie Ci się spać wygodnie na takim materacu?

Ogólnie rzecz biorąc, materace spiralne zapewniają więcej sprężystości. Ze względu na swoją ogólną konstrukcję materace spiralne często wydają się twardsze w porównaniu z innymi rodzajami materacy. W przeciwieństwie do materacy piankowych memory lub innych rodzajów materacy hybrydowych wykonanych zarówno z kombinacji pianki z pamięcią kształtu, lateksu, jak i pianki o dużej gęstości, materace spiralne są bardziej sprężyste i dają ogólne wrażenie leżenia „na” materacu zamiast „w nim” . W związku z tym, ponieważ materace spiralne istnieją od tak dawna, możliwe, że spałeś na jednym przynajmniej raz w życiu i zapamiętasz jego jędrność, sprężystość.

Opracowano wspólnie z portalem https://www.dbamokregoslup.pl/