Na czym polegają inwestycje pasywne?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem, mają wiele możliwości w zakresie realizowanej strategii. Jedną z nich jest inwestowanie pasywne. Istotą tego rodzaju inwestycji jest maksymalizacja zysku oraz jednoczesna minimalizacja liczy realizowanych transakcji. Co dokładnie należy wiedzieć o inwestycjach pasywnych? W poniższym artykule wyjaśniamy wszystkie szczegóły.

Inwestycje pasywne – co warto wiedzieć?

Gdy stawiamy na klasyczne akcje giełdowe, musimy liczyć się z tym, że notowania wybranych przez nas firm w poszczególnych przedziałach czasowych będą ulegały dużym wahaniom. Nieodłącznym elementem inwestowania jest przecież ryzyko. Trzeba pamiętać o tym, że bez względu na to, jak inwestujemy swoje środki, istnieje prawdopodobieństwo utraty naszych środków.

Wiele osób chcących zabezpieczyć się przed utratą środków stawia na inwestowanie pasywne. Istotą inwestowania pasywnego nie jest chęć wygrania z mechanizmami rynkowymi, a jego odpowiedniego odwzorowania. Omawiana chęć wynika z tego, że w przypadku inwestycji w akcje nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy niejednokrotnie tracą wszystkie zainwestowane środki. W przypadku inwestycji pasywnej ryzyko jest znacznie niższe, kwoty możliwe do zarobienia są mniejsze, ale za to mamy pewność regularnych wpływów.

Inwestycje pasywne, czyli fundusze indeksowe i ETF-y

Samodzielne analizowanie rynku i podejmowanie decyzji odnośnie kupna akcji czy obligacji wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie inwestowanie pasywne. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, chodzi tu o odwzorowanie określonych aktywów. 

Fundusze pasywne polegają na tym, że odwzorowują konkretny rynek lub aktywo, na przykład daną walutę. Zadaniem kupujących jest dokonanie analizy, jaka będzie jej kondycja w określonym przedziale czasowym. Na inwestycje pasywne składają się fundusze indeksowe oraz fundusze ETF (ang. Exchange Traded Funds). Oba te instrumenty odwzorowują rynek, jednakże istnieją pomiędzy nimi dość istotne różnice. Fundusze indeksowe nie są notowane na giełdzie – handel nimi możliwy jest wyłącznie dzięki dystrybutorom. Chcesz spróbować swoich sił jako inwestor pasywny? Inwestuj z Saxo.

Gdzie można kupować ETF-y?

W porównaniu z funduszami indeksowymi, ETF-y można zakupić na giełdach oraz internetowych platformach transakcyjnych. Ich elementem rozpoznawczym jest fakt, iż łączą w sobie cechy rozpoznawcze akcji i funduszy inwestycyjnych, co doceniają dziesiątki osób z całego świata. Fundusze ETF mogą być sprzedawane w dowolnie wybranym momencie bez żadnych ograniczeń. Kupują je zarówno osoby indywidualne jak i wyspecjalizowane instytucje finansowe.