Na czym polega outsourcing księgowy i jakie korzyści niesie za sobą?

girl-documents-idea-icons-gray-portrait-blond-woman-stack-standing-near-wall-sketch-85517962

Outsourcing usług cieszy się w polskich firmach dosyć dużym zainteresowaniem przede wszystkim dlatego, że pozwala obniżyć koszty prowadzenia działalności. Zamiast tworzyć oddzielne etaty dla specjalistów, można skorzystać z usług zewnętrznej firmy, której po prostu opłaca się fakturę.

Outsourcing usług bardzo często dotyczy branży IT oraz usług księgowych. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim średniej wielkości przedsiębiorstwa, które nie mają możliwości finansowych, aby stworzyć etat i zatrudnić księgowego na etacie. Korzystanie z zewnętrznych usług księgowych ma sporo korzyści, dzięki czemu jest coraz chętniej wybierane przez mniejsze i większe firmy. Także niewielkie, jednoosobowe firmy chętnie decydują się na korzystanie z usług księgowego, gdyż prowadzenie księgowości na własną rękę zajmuje zbyt wiele czasu i nerwów.

Niższe koszty przy wysokiej jakości usług księgowych

Outsourcing usług księgowych zapewnia kompleksowa obsługę księgową i finansową firmy przez zewnętrzny podmiot. Firmy, które realizują takie usługi, zatrudniają doświadczonych specjalistów, którzy mają sporą wiedzę i kwalifikacje, aby realizować tego typu zlecenia. Firma zlecająca usługę może więc mieć pewność, że dokumentacja księgowa będzie prowadzona na najwyższym poziomie i zgodnie z normami obowiązującego prawa. Korzystanie z zewnętrznych usług księgowych jest bardzo korzystne ze względów finansowych. Księgowej na etacie, bez względu na to, czy ma mniej czy więcej obowiązków w danym miesiącu, trzeba płacić taką samą pensję. W przypadku outsourcingu usług możliwe jest obniżenie kosztów w tych miesiącach, gdy dokumentów księgowych jest niewiele. Ma to duże znaczenie w przypadku firm, których branża związana jest z dużą sezonowością i w których przez wiele miesięcy niewiele się dzieje.

Profesjonalne doradztwo, specjalistyczne szkolenia

Dzięki korzystaniu z zewnętrznych usług księgowych można mieć pewność całkowitej kontroli nad finansami w firmie. Co więcej, zewnętrzne firmy oferują o wiele więcej niż tylko obsługa księgowa. Często zajmują się również profesjonalnym doradztwem biznesowym, dzięki czemu można skorzystać z tej wiedzy, jeśli planujemy rozwój firmy, jej przekształcenie czy zmianę formy działalności. MSCA Moore Stephens Central Audit to przykład wszechstronnie działającej firmy doradczej, która oferuje obsługę księgową i płacową, wewnętrzne audyty, fachowe doradztwo, a także szereg zaawansowanych szkoleń, z których może skorzystać zarówno właściciel firmy, jak i cała jego kadra. Doskonałej jakości usługi to gwarancja, że firma jest w dobrych rękach i cała jej księgowość na pewno będzie na najwyższym poziomie. To bardzo ważne w przypadku, gdy pojawi się kontrola ze skarbówki, ale nie tylko. Uporządkowane finanse firmowe mają też spore znaczenie w sytuacji, gdy firma szuka partnera biznesowego lub chce odsprzedać część przedsiębiorstwa innemu podmiotowi. Nabywca z pewnością będzie bowiem zainteresowany wszelkimi informacjami związanymi z firmowymi finansami.

Więcej informacji o usługach finansowych znajdziesz na stronie MSCA Moore Stephens Central Audit