Na co zwrócić uwagę wybierając kominek?

Wybierając kominek często zadajemy sobie pytanie na co zwrócić szczególną uwagę. Opcji jest całe mnóstwo – dlatego wybór nie należy do najprostszych. Posiadając konkretną aranżację trzeba również zwrócić uwagę na wygląda kominka jak i rodzaj wkładu czy kasety. W zależności od potrzeb do dyspozycji mamy różne wersje.

Rodzaj wkładu i kasety

Podstawowym kryterium przy wyborze rodzaju wkładu i kasety jest przede wszystkim czas palenia po jednorazowym dołożeniu drewna. Rozróżniamy tutaj między innymi kategorię dekoracyjną A – tutaj czas palenia nie jest dokładnie określony. Kategoria B gwarantuje nam utrzymanie się żaru przez okres krótszy niż 10 godzin. Ostatnia kategoria C, zapewnia żar przez ponad 10 godzin. W zależności od funkcji naszego kominka powinniśmy zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Jeżeli kominek będzie służył nam głównie jako obiekt dekoracyjny – warto zdecydować się na wkład dekoracyjny. W innym przypadku, jeżeli kominek ma nam posłużyć również jako źródło ciepła, idealnie sprawdzi się kategoria B i C. Tu można znaleźć bardzo dobrej jakości kominki w Katowicach.

Poza tym, przy wyborze odpowiedniego wkładu, warto również przemyśleć pozostałe parametry. Ważna jest również moc grzewcza. Liczy się tu przede wszystkim wartość nominalna, która ma największe znaczenie przy wyborze wkładu. Błędem będzie zakup wykładu o zbyt dużej mocy. Wówczas nie będziemy mogli ją w pełni wykorzystać, a sam kominek będzie nieefektywny. Poza tym warto również zwrócić uwagę na odpowiednią sprawność urządzenia. Wyrażana jest ona w procentach i opisuje jaka część powstałej energii jest odzyskiwana w postaci ciepła.

Ważny jest również rodzaj paliwa. Tutaj najczęściej oczywiście wykorzystywane jest drewno. Niektórzy producenci natomiast dopuszczają palenie brykietem drzewnym.

Innym aspektem będzie materiał z jakiego wykonany jest wkład lub kaseta. Opcje żeliwne są cięższe, jednak charakteryzują się dużą odpornością korozyjną i naturalnie są trwalsze. Stalowe kłady są jednak tańsze i znacznie lepiej wpasowują się w nowoczesne aranżacje.
Ostatnimi aspektami są liczba szyb jak i sposób otwierania drzwiczek. Najczęstszymi opcjami są drzwi otwierane na bok i do góry. Jeżeli chodzi o szyby – możemy wybrać opcję z jedną, dwiema lub trzema szybami.

Styl kominka

Wybierając kominek warto oczywiście dobrać go do odpowiedniej aranżacji naszego wnętrza. Do dyspozycji mamy świetne kominki nowoczesne, które świetnie wpasują się do nowoczesnej aranżacji naszego salonu. W innym przypadku dobrym wyborem może być otwarty kominek klasyczny, który nada Twojemu wnętrzu magicznego charakteru. Kominki akumulacyjne lub tunelowe mogą również być świetnym podkreśleniem Twojego wnętrza. Opcji tak naprawdę jest wiele – od naszej wyobraźni zależy tutaj odpowiedni wybór.