Miasto Krosno zyskało nowy powód do domu – od teraz dzięki KPU to region akademicki!

1 stycznia br. miasto Krosno zyskało nowy powód do domu: KPU została przemianowana na PANS. Zasłużone wyraz uznania wynikają z faktu, że mowa o bardzo elitarnym gronie polskich akademii.

Zanim nazwa i status mogły zostać zmienione – konieczne były dokładne i pracochłonne konsultacji na poziomie uczelni. Owocem tych rozmów była decyzja: krośnieńska uczelnia będzie chciała złożyć aplikację do Ministra Edukacji i Nauki, aby skorzystać z przepisów ustawy i dołączyć do grona akademii zawodowych i praktycznych, a taką zdecydowanie jest ta uczelnia, która od początku roku 2023 będzie znana już jako prestiżowa Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – w pełni zasłużenie!

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – dowiedzmy się o niej więcej!

To nie pierwszy raz, gdy istniejąca już blisko ćwierć wieku placówka edukacji szkolnictwa wyższego w Krośnie postanowiła zmienić swoją nazwę. Niegdyś była znana jako pierwsza w województwie podkarpackim Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, potem jako Karpacka Państwowa Uczelnia, aż do teraz gdy od tej pory będzie funkcjonować jako Akademia Nauk Stosowanych. Co dalej? Zobaczymy, trzeba jednak przyznać że przed placówką wraz z nowym statusem otworzyły się naprawdę szerokie i interesujące perspektywy. Jednak, jak wskazuje dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds .rozwoju.: „Chodzi nie tylko o inny szyld, lecz o poważną reformę placówki. Powstanie PANS w Krośnie to efekt strategii MEiN, zmierzającej do zwiększania znaczenia oraz polepszania możliwości kształcenia uczelni zawodowych”.

Dlaczego Karpacka Uczelnia tak bardzo cieszy się ze zmiany?

W wielu źródłach można przeczytać, iż fakt zyskania statusu cieszy władzę uczelni najbardziej ze względu na to, że od tej pory będzie mogła samodzielnie prowadzić studia dla osób, które chcą zostać nauczycielami. Wcześniej musiała wchodzić w porozumienie z innymi uczelniami akademickimi, teraz zyska w tym zakresie niezależność. Nauczycielska kariera na kierunkach pedagogicznych – w tym filologia angielska, wychowanie fizyczne oraz edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna – od tej pory może być sukcesywnie realizowana właśnie w murach krośnieńskiej uczelni.

Magazyn piłkarskiOczywiście nie oznacza to, że do tej pory uczelnia miała się źle. Wręcz przeciwnie! Właśnie jej dotychczasowe sukcesy na rynku edukacyjnym sprawiły, że dzisiaj może cieszyć się ze statusu Akademii. Warto tutaj podkreślić chociażby fakt, że ma na swoim koncie kilkanaście kierunków studiów i kilkanaście tysięcy absolwentów. Dzisiaj swoją wiedzę szlifują tam studenci zarówno na kierunkach stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Są studia jednolite magisterskie, ale też studia I i II stopnia.

Czym wyróżnia się Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie?

Z całą pewnością z oferty Akademii będą zadowoleni studenci, którym zależy nie tylko na poszerzeniu wiedzy teoretycznej, ale i praktycznej. Rektor uczelni Zbigniew Barabasz często podkreśla, że nowa nazwa – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie wręcz idealnie pasuje do uczelni zawodowej i warto się o tym przekonać osobiście.