Krok po kroku: malowanie powierzchni betonowych

Malowanie powierzchni betonowych wymaga więcej umiejętności, narzędzi i czasu niż nakładanie warstwy farby na płytę kartonowo-gipsową. Oto jak to zrobić dobrze.

Malowanie betonu jest trudniejsze niż malowanie większości powierzchni, bo Beton B15 cena :

  • oddycha,
  • transportuje wilgoć,
  • wysysa farbę.

Podczas gdy tynk można malować w ciągu jednego lub dwóch dni, potrzebujesz tygodnia lub więcej, aby zakończyć malowanie betonu. Kontynuuj czytanie poniżej, aby uzyskać wskazówki – plus istotne informacje dotyczące malowania powierzchni betonowych.

Czas na beton

Czyszczenie betonu jest niezbędnym pierwszym krokiem, ponieważ porowata powierzchnia ma tendencję do zatrzymywania brudu, smaru i oleju.

1. Usuń brud i tłuszcz za pomocą fosforanu trisodowego lub wybierz bardziej przyjazny dla Ziemi środek czyszczący, taki jak preparat do czyszczenia wstępnego.

2. Oderwij winorośl i mech rosnące na fundamencie. Użyj myjki ciśnieniowej, aby wykończyć pozostałe korzenie i brud.

3. Usuń wykwit, biały proszek, który tworzy się na wilgotnym betonie. Wypróbuj specjalnych środków chemicznych, jeśli potrzebujesz więcej czyszczenia, wypróbuj np. środek do czyszczenia murów z kwasu fosforowego.

4. Usunąć starą farbę

Za pomocą szczotki drucianej, skrobaka do farb i dużej ilości smaru zdejmij skazy lub pęcherze. Na zewnątrz spróbuj pozbyć się starej farby za pomocą myjki mechanicznej.

5. Uszczelnij beton wewnętrzny

agregaty malarskieWoda łatwo przepływa przez porowaty beton, dlatego konieczne jest uszczelnienie ścian wewnętrznych, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci, promując rozwój pleśni i uczucie zimnej, wilgotnej piwnicy. Użyj uszczelniacza do kamieni, który również łata pęknięcia.

Ostrożnie postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi mieszania, nakładania i utwardzania uszczelniacza. Zwykle producent tego typu środków zaleca utwardzanie przez pięć do siedmiu dni przed nałożeniem drugiej warstwy.

6. Zagruntuj beton

Podkład betonowy, zwany podkładem blokowym, wypełnia pory i wyrównuje powierzchnię. Do zewnętrznych fundamentów i ścian należy użyć wypełniacza blokowego klasy zewnętrznej, który nadaje się również do betonu wewnętrznego. Podkład wysycha w ciągu dwóch godzin – poczekaj co najmniej osiem godzin, ale nie więcej niż 30 dni, na malowanie.

7. Maluj beton

Farba murarska (zwana także farbą elastomerową lub elastomerową powłoką ścienną) jest dobrym wyborem do malowania betonu, ponieważ zawiera spoiwa, które kurczą się i rozszerzają wraz z betonem. Farba zewnętrzna domu może pękać i złuszczać się na betonie.

Farba murarska może być barwiona i jest znacznie grubsza niż farba zewnętrzna. Nakładaj go za pomocą pędzla do murowania, wałka o dużej pojemności lub wałka teksturowanego. Niektóre farby murarskie są grubsze niż farby zewnętrzne i zawierają drobne cząstki, które mogą zatkać rozpylacze powietrza. Jeśli chcesz malować natryskowo cement, poproś lokalny sklep z farbami o produkt, który będzie działał dobrze w opryskiwaczu.

Bez względu na to, jak nakładasz farbę, pozwól jej wyschnąć przez jeden dzień między warstwami. Prawdopodobnie będziesz potrzebować od dwóch do trzech warstw, więc zanim zaczniesz, sprawdź prognozę pogody na duże odległości.