Magda Sidorowicz na Property Forum. “W Arche notujemy rekordowe wyniki sprzedaży”
Trwa kluczowa cykliczna konferencja rynku nieruchomości w Polsce. W tym roku Property Forum, zgromadziło w Warszawie ok. tysiąca uczestników — największych inwestorów i deweloperów, cenionych ekspertów, przedstawicieli instytucji finansowych, najemców oraz polityków i samorządowców. Tegoroczna edycja jest organizowana pod hasłem “PropertyInvestment. The power of Polish real estate market”.
Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in.: kondycja rynku turystycznego, HoReCa i sektora MICE. Omówiono najnowsze trendy w turystyce i podróżowaniu oraz ich wpływ na sektor hotelarski. Podsumowano wakacje 2023, a także ustalono jakie kierunki wybrali turyści i czy polskie hotele są jeszcze konkurencyjne cenowo na europejskim rynku turystycznym, oraz czy biznes wrócił do hoteli.
Konferencja odbywa się w dniach 18-19 września 2023 r. w Warszawie, w hotelu Sheraton Grand Warsaw. To spotkanie właścicieli i szefów największych firm z branży nieruchomości obecnych w Polsce, oraz platforma do dyskusji o najważniejszych kierunkach zmian w sektorze biurowców, magazynów, centrów handlowych, hoteli, mieszkań i PRS. Property Forum, organizowane jest przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. serwisu Propertynews.pl – serwisu o rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych – to dwa dni, inspirujących sesji tematycznych, ponad 100 wyjątkowych prelegentów z Polski i ze świata oraz finały branżowych konkursów Prime Property Prize – dla najlepszych nieruchomości i Proptech Festival – dla najlepszych technologii dla nieruchomości, a także wieczorna Gala.
Korzystając z okazji, zadaliśmy kilka pytań obecnej na Property Forum dyrektor sprzedaży i marketingu Arche SA Pani Magdalena Sidorowicz. Notowane na Catalyst Arche SA to deweloper mieszkalno-hotelowy oraz właściciel hoteli. Jest też największą polską firmą prowadzącą ten typ działalności w naszym kraju.
Czy wyjątkowo długi sezon letni – 2023 w krajowej turystyce można zaliczyć do udanych?
— To najcieplejszy od 20 lat wrzesień w Polsce spowodował, że sezon letni się znacznie wydłużył. Dla przykładu niedawno otwarty hotel Fabryka Samolotów w Mielnie czy Dwór Uphagena w Gdańsku non stop notuje wysokie obłożenie — powyżej 70 proc. Obecnie rozpoczyna się już sezon konferencyjny także przy takim obłożeniu gości indywidualnych i zamówień z MICE nasi inwestorzy mogą liczyć na wysokie zyski. W ostatnią sobotę 16 września Nałęczów przywitał nas pełnym słońcem i temperaturą ponad 25 st. C. W Dni Otwarte na tamtejszej budowie odwiedziło nas ponad 150 osób, w tym głównie byli to inwestorzy ok. 70 proc. i mieszkańcy czy kuracjusze Nałęczowa ok.30 proc. Koło gospodyń wiejskich poczęstowało naszych gości pysznymi gołąbkami z kaszą gryczaną i faworkami na słono z ziołami. Mimo że hotel jest w trakcie budowy, już widzimy jego potencjał. To zdecydowanie udany czas dla naszej branży.
Jaka jest obecnie kondycja hoteli grupy Arche?
— Spółka wybudowała i zarządza obecnie 18 hotelami, 19-sty to rozproszony po Polsce hotel kontenerowy w opuszczonych siedliskach — Arche Siedlisko, na wiosnę otwieramy dwudziesty — Arche Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. W Arche obserwujemy rekordowy rok w hotelarstwie. Już wyprzedził 2022 pod względem pobytów indywidualnych i MICE. Nasi inwestorzy, co miesiąc otrzymują zyski na poziomie co najmniej 100 zł za m kw. z zakupionych w Arche pokoi. Mimo tego, że hotele miejskie w wakacje zazwyczaj są mniej obłożone, to w tym roku również osiągnęły świetne wyniki, wyższe niż w ub.r. Nasze Siedliska również zanotowały 100 proc. wzrost r./r. Teraz trwa sezon grzybowy, więc rośnie popyt na takie lokalizacje bogate w otaczające je dziewicze lasy.
A, jakie plany macie na przyszłość?
— Chcemy się dalej rozwijać i umacniać pozycję lidera w zarządzaniu hotelami w Polsce. Nasze obiekty są już od dawna centrami lokalnej społeczności, a stosowane podejście do uniwersalności i szybkiego reagowania na zmiany rynkowe to klucz do sukcesu. Ważne jest także stałe monitorowanie zachowań i potrzeb gości. W 2024 r. otworzymy kolejne 2 hotele — w Nałęczowie, o którym wspominałam oraz Arche Klasztor we Wrocławiu. Obydwa dołączą do kolekcji zarządzanych w Systemie Arche. Natomiast rok 2025 to otwarcie Arche Sanatorium Metalowiec w Muszynie. W przygotowaniu są inwestycje w Konstancinie-Jeziornie, Bytomiu — Elektrociepłownia Szombierki czy Projekt Arche Pokolenia w Otwocku pod Warszawą — wyjaśnia Magdalena Sidorowicz Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Arche SA