Kuchenne ‘must – have’, czyli jakiego sprzętu gastronomicznego nie może zabraknąć w każdej restauracji

Feast-Chefs-Kitchen-Team

Restauracja – ważna rzecz. Nie ma czemu się dziwić, bowiem to miejsce jest rajem dla większości społeczeństwa. To właśnie tam można zrelaksować się po ciężkim, stresującym dniu, spotkać ze znajomymi, a nawet podumać w samotności z dobrą książką w ręce i filiżanką kawy na stoliku, ale…tylko filiżanką kawy? Niekoniecznie!

Kto jest szczęśliwszy niż człowiek z pełnym brzuchem?

Odpowiedź nie jest trudna, gdyż nikt nie lubi być głodny. Wyśmienite potrawy mogą niesamowicie umilić czas i przynieść dużą porcję przyjemności. W dzisiejszych czasach, prawdopodobnie żaden szef kuchni nie robi wszystkiego własnymi rękami. Pomagają mu w tym odpowiednie urządzenia, która nie tylko ułatwiają pracę, ale także sprawiają, że jedzenie staje się pyszniejsze. Trzeba jednak wybrać prawidłowe wyposażenie, które umili pełnienie zawodu, bo przecież wszystko może być lepsze.

Sprzęt gastronomiczny musi być trwały, wydajny, estetyczny, bo przecież to on obsługuje nawet kilkaset klientów. Eksploatacja musi być oszczędna a funkcjonalność na wysokim poziomie. Wybór odpowiedniego urządzenia jest nie lada wyzwaniem. Ich różnorodność wprawia w zakłopotanie, bo przecież każdy pragnie kupić coś idealnego, wytrzymałego, dobrej jakości.

Pierwszym sprzętem na liście jest piec konwekcyjno – parowy. Posiada szerokie spektrum zastosowania, bowiem może gotowanie, blanszowanie, pieczenie, gotowanie/pieczenie niskotemperaturowe, pieczenie z sondą, itp. Ich sposób działania wcale nie jest tak bardzo skomplikowany. Wentylatory przetłaczają gorące powietrze przez komorę. Powietrze dostaje się następnie do filtrów, gdzie jest oczyszczane z drobinek tłuszczu, które wracają do wentylatorów. Dzięki nim koszty ponoszone podczas prowadzenia działalności znacznie się obniżą. Mało tego, piece konwekcyjno – parowe rzadko się psują, a więc kolejny plus. Podsumowując, warto zainwestować w ten sprzęt, bo na pewno przyniesie on wiele korzyści.

Następnym sprzętem, który jest niesamowicie potrzebny jest zmywarka gastronomiczna. Dzięki niej sporo cennego czasu zostanie zaoszczędzonego. Nie ulega wątpliwości, że zużywają one mniej wody, energii, a mniejsza ilość talerzy i innych delikatnych przedmiotów zostanie narażona na stłuczenie. Współczesne zmywarki posiadają różnorodne programy, a np. do intensywnego usuwania tłuszczu, do delikatnego zmywania cienkiego szkła lub programy szybkie, czy też energooszczędne. Trudno jest opisywać każde urządzenie, które jest przydatne, ale jest ich ogrom.

Oprócz nich, należy wymienić również:

  • piekarniki elektryczne i gazowe;
  • kotły, garnki, rondle, patelnie, brytfanny itp.;
  • bemary i podgrzewacze;
  • urządzenia chłodzące;
  • szafy magazynowe, wózki transportowe;
  • środki czyszczące i sprzęt do sprzątania;
  • krajalnice, szatkownice, itp.

Można tak wymieniać co chwilę nowe rzeczy, ale ważne, by pamiętać o tych najważniejszych. Funkcjonalne, długotrwałe sprzęty, które pozwalają przyrządzić wyśmienite potrawy, a jednocześnie zaoszczędzić sporo pieniędzy są perełkami, dzięki którym prowadzenie restauracji, baru czy pubu staje się przyjemniejsze.

Artykuł przygotowano wspólnie z hurtownią gastronomiczną https://gastrok.pl/ – dzięki ich produktom wyposażamy każdą profesjonalną kuchnię w restauracjach i hotelach.