Stół – zasady, których warto się trzymać podczas wybierania

Okrągły czy kwadratowy? Rozkładany czy nie? Z drewna litego czy szklany? Wiele pytań pojawia się w momencie, gdy stajemy przed wyborem stołu. Jest to mebel kupowany zwykle na lata, dlatego znaczenie będą mieć materiały, z których został wykonany, wymiary, dekoracyjność oraz kształt. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wybierania stołu oraz jakiego rodzaju konstrukcje najlepiej sprawdzą się w konkretnych miejscach.

Okrągły, owalny, kwadratowy, prostokątny

Okrągłe i owalne stoły zwykle są mniejsze, dlatego sprawiają wrażenie lżejszych wizualnie. Doskonale prezentują się w centralnym punkcie pomieszczenia – w jadalni lub w salonie. Fakt, że nie posiadają kanciastych brzegów sprawia, że są bezpieczniejsze dla domowników, w szczególności tych najmłodszych. Poza tym to kształty, dzięki którym każdy z domowników i z gości czuje się równie komfortowo i równie ważny zasiadając do stołu.

Kwadratowe i prostokątne stoły zwykle oferują więcej miejsca, więc w są w stanie pomieścić sporą rodzinkę. Kształt sprawia, że stół kwadratowy lub prostokątny dobrze wygląda ustawiony pod ścianą. To opcja do mniejszych przestrzeni. W przestronnych jadalniach i salonach można kwadratowy lub prostokątny stół ustawić w centralnym punkcie.

Lite drewno, płyta, szkło, metal

Najtrwalsze są stoły wykonane z litego drewna. Stabilne, ciężkie, ale prezentują się wyjątkowo estetycznie. Drzewa są charakterystyczne, cechuje je indywidualne usłojenie i linie papilarne, odmienne barwy. Dzięki temu stoły bazujące na litym drewnie, jak te z oferty sklepu iHome24, nigdy nie są do siebie podobne. To doskonały sposób na zyskanie mebla, który przetrwa wiele lat, a przy tym za każdym razem będzie unikalny. Drewniane stoły pasują nie tylko do klasycznych wnętrz. Ciekawie prezentują się pośród aranżacji nowoczesnych oraz industrialnych. Możliwości jest naprawdę dużo.

Płyta wiórowa lub MDF to sposób na uzyskanie stołu lekkiego i niedrogiego. Te cechy sprawiają, że stół można łatwo przenosić, a tym samym zmieniać aranżację lub korzystać z niego, gdy pojawiają się goście i potrzebny jest dodatkowy blat. Wśród takich stołów można znaleźć meble o rozmaitych kolorach, kształtach, detalach i dekoracyjnych elementach.

Dodatki szkła, stosowane w formie blatu, półek lub minimalistycznych elementów przeszklonych, dodają lekkości i estetyki. Stół staje się bardziej dekoracyjny. Z kolei blat drewniany, ale umocowany do metalowych nóg, to idealne połączenie do wystroju industrialnego, surowych loftów i minimalistycznych wnętrz, w których domownicy cenią sobie wykorzystanie naturalnych surowców oraz nowoczesnych dodatków.

Liczba domowników, gości i częstotliwość odwiedzin

Wymiary i rodzaj stołu będą się wiązały z tym, ilu domowników, gości i jak często będzie korzystać ze stołu. Dla samotnie mieszkającego singla lub pary wystarczy mały stół, niekoniecznie rozkładany. Większa rodzina potrzebuje sporego blatu, a gdy w domu często pojawiają się goście, za to przestrzeń nie jest zbyt duża, warto wybrać stół z rozkładanym blatem. Swobodnie pomieści domowników i gości, a po zakończonym spotkaniu nie będzie zajmował zbędnie miejsca.

Kwestia wymiarów nierozerwalnie wiąże się z przestrzenią, jakiej na blacie potrzebuje każda osoba zasiadająca do stołu. Aby zapewnić jej wygodę i swobodę odchodzenia od stołu, potrzebne jest miejsce o wymiarach 60 cm długości i 40 cm szerokości – dla jednej osoby. Pomiędzy zasiadającymi gośćmi należy zachować odległość 25 cm. Niezbędna jest również wolna przestrzeń wynosząca 70-80 cm, aby móc wygodnie odchodzić do stołu i ponownie przy nim siadać. Najwygodniej będzie domownikom i gościom, gdy wysokość blatu stołu będzie wynosiła 74-76 cm.

Stół w jadalni to jeden z ważnych elementów wyposażenia, a o tym, co jeszcze powinno się tutaj znaleźć, można poczytać na stronie ladnemieszkanie.com.pl.

Bez stołu trudno wyobrazić sobie komfortową przestrzeń urządzaną z myślą o domownikach i ich gościach. Stół ma również symboliczne znaczenie, dlatego jego wybór nie może być podyktowany jedynie ceną. Warto skorzystać z powyższych wskazówek, aby znaleźć mebel idealny.