Korniki czy szkodniki drewna?

Szkodniki wróciły! Można aktualnie słyszeć o coraz większej liczbę właścicieli domów, którzy kontaktowali się ze specjalistami w sprawie zaradzenia coś w kontekście wykrytych przez nich problemów z kornikami. Jest to typowe o tej porze roku, ponieważ właśnie wkraczamy w tak zwany sezon na korniki.

Hibernując i żerując w drewnie konstrukcyjnym w miesiącach zimowych, owady drążące drewno zaczynają teraz wychodzić z drewna w końcowej fazie swojego cyklu życia, aby znaleźć partnera. Inwazja kornikami może nastąpić na każdym obszarze posesji, w którym znajduje się drewno konstrukcyjne; ponieważ drewno stanowi do 70% konstrukcji domu, nie należy przeoczyć problemów z kornikami i należy je leczyć tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć dalszego uszkadzania drewna.

Powodem, dla którego korniki są przyciągane do niektórych rodzajów drewna, jest to, że drewno ma wysoki poziom wilgotności. Owady żerujące drewno uważają ten rodzaj drewna za łatwiejszy do żucia. Zwykłe chrząszcze meblowe (Anobium Punctatum) preferują twarde drewno, ponieważ ich wilgotność przekracza 28%. Po tym możesz rozpoznać, czy masz do czynienia z kornikami czy z nimi.

Kornika w meblach można pozbyć się samemu z pomocą specyfików dostarczanych przez lokalne markety budowlane. Jednak w przypadku większych obszarów zawsze zaleca się zasięgnięcie opinii wykwalifikowanego inspektora.

Problem z samodzielnym pozbyciem kornika polega na tym, że istnieje wiele różnych rodzajów chrząszczy, które mogą mieć wpływ na twoją posiadłość, a środki zaradcze dla jednego rodzaju chrząszczy mogą się różnić od innych. W konsekwencji błędna diagnoza może okazać się kosztowna.

Opowiedz o oznakach problemu z kornikiem

Istnieją kroki, z których można skorzystać, aby sprawdzić, czy możesz mieć kornika wpływającego na twoją nieruchomość, czy nie. Jedną z najłatwiejszych do ustalenia oznak, że możesz mieć kornika w swoim domu, jest to, że na drewnie będą widoczne otwory wyjściowe. Może to jednak pochodzić z wcześniejszej inwazji kornikami lub obecnej inwazji kornikami. Innym znakiem, że masz kornika w swojej posiadłości, jest to, że możesz znaleźć martwe chrząszcze w swoim domu – szczególnie na parapecie. Parapety to typowe miejsca, w których można znaleźć martwe chrząszcze, ponieważ wynika to z faktu, że owady wiercące w drewnie kierują się w miejsca, w których jest naturalne światło.

Drewno, które zostało dotknięte przez kornika, może również wyglądać na uszkodzone. Uszkodzenia mogą wyglądać podobnie do uszkodzeń spowodowanych zgnilizną drewna. Dlatego zalecamy skontaktowanie się ze specjalistą w celu przeprowadzenia przeglądu nieruchomości, aby zapewnić prawidłową diagnozę problemu.

Co zrobić, jeśli uważasz, że masz kornika?

Dostrzeżenie inwazji kornika w nieruchomości wywoła panikę u każdego właściciela nieruchomości, ponieważ reperkusje mogą potencjalnie być szkodliwe dla struktury i kształtu domu. Kiedy mamy do czynienia z poważnym problemem, takim jak kornik, zawsze najlepiej pozostawić to specjalistom.