Kontrole z urzędu skarbowego – jak często możesz się ich spodziewać?

pexels-photo-948887Prowadzenie własnej firmy wymaga spełniania wielu formalności. Każdy, kto chce otworzyć własny biznes, musi mieć świadomość, że nie polega on jedynie na robieniu ulubionych rzeczy i zarabianiu pieniędzy. Konieczne jest również prowadzenie pełnej dokumentacji rachunkowej i księgowej, która sprawia sporo problemów przede wszystkim początkującym przedsiębiorcom. Tymczasem jest to bardzo ważna kwestia, gdyż prędzej czy później można spodziewać się kontroli z urzędu skarbowego.

W Polsce firm jest tak wiele, że trudno, aby urząd skarbowy był w stanie skontrolować wszystkie przedsiębiorstwa. Kontrole prowadzone są więc wyrywkowo, a najczęściej firmy typowane do takich kontroli to te podmioty, w których dzieje się coś nieprawidłowego i widać to już na podstawie dokumentacji, jaka trafia do urzędu skarbowego. Małe, jednoosobowe firmy, które prowadzą swoją działalność zgodnie z prawem i stosują się do wszystkich przepisów raczej nie musza obawiać się kontroli. Co więcej, nawet jak im się przydarzy wizyta urzędników ze skarbówki, z pewnością przebiegnie ona w miłej atmosferze, gdyż nie wykryją oni niczego nieprawidłowego.

Im więcej błędów, tym większe prawdopodobieństwo kontroli

Firmy, w których zdarza się bałagan w papierach, błędy w wyliczeniach czy problemy z właściwą dokumentacją, muszą jednak liczyć się z tym, że prędzej czy później zapukają do nich kontrolerzy ze skarbówki. Taka wizyta nigdy nie należy do przyjemnych, szczególnie wtedy, gdy właściciel ma świadomość, że dokumentacja nie jest prowadzona w pełni prawidłowo i z pewnością kontrolerzy wykryją różnego rodzaju nieprawidłowości. Właściciel firmy, w której dokumentacja pozostawia wiele do życzenia musi liczyć się z tym, że w wyniku przeprowadzonej kontroli zostanie wezwany do usunięcia wszelkich nieprawidłowości, a także może otrzymać spora kare finansową. Taka kontrola może wiec wiele osób zachęcić i zmotywować do tego, by jednak prowadzić właściwą dokumentację i nie kombinować, gdyż straty mogą być zdecydowanie większe niż zyski.

Kontrole lubią wracać

Firmy, w których wykryto sporo nieprawidłowości, pozostają już na zawsze na celowniku urzędników ze skarbówki. Można więc mieć pewność, że prędzej czy później kontrola pojawi się po raz kolejny. Wielu właścicieli firm myśli sobie, że skoro już raz go skontrolowano, to małe jest prawdopodobieństwo, że zdarzy się to po raz kolejny. Tymczasem szanse są właśnie spore, bo urzędnicy mają świadomość, że nieprawidłowości w firmie były i będą nadal kontrolować, by się upewnić, że zostały już one usunięte. Częstych kontroli mogą również spodziewać się właściciele firm, z których odchodzą niezadowoleni pracownicy. Bardzo powszechnym działaniem, mającym ukarać byłego pracodawcę, jest nasyłanie na niego skarbówki. Jeśli jednak firma nie ma nic do ukrycia, nie musi takiej kontroli się obawiać – będzie ona jedynie formalnością.

Przydatne informacje znajdziesz również tutaj: Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Przeczytaj również:

Motoryzacja to Twoja pasja? Czyli jak znaleźć zatrudnienie w motoryzacji?
Aplikujesz na stanowisko w serwisie samochodowym? Jak zwrócisz na siebie uwagę?
Kontrole z urzędu skarbowego – czy Bielskie firmy się ich obawiają?