Konserwacja lakieru samochodowego – jakimi środkami?

Lakier samochodowy ma niewątpliwy wpływ na wygląd naszego auta i to, jak się prezentuje na ulicach. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najlepszy lakier nie jest długowieczny i niezniszczalny. Bardzo szybko traci na wyglądzie także wtedy, gdy użytkujemy auto do zwykłych codziennych celów, a nie jeździmy po mocno zakurzonych drogach. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i konserwację, która pozwoli na przedłużenie trwałości lakieru i jego efektownego wyglądu.

Na lakier samochodowy wpływ ma wiele czynników, na które my sami wpływu nie mamy. Lakier wchodzi w reakcję z powietrzem, dlatego szybko zaczyna matowieć. Samochód, który po wyjeździe z salonu samochodowego prezentuje się świetnie, już po kilku tygodniach użytkowania zaczyna być bardziej matowy. Co więcej, na lakier wpływają również kwaśne deszcze, promieniowanie słoneczne, sól drogowa i piasek służący do posypywania dróg w zimie. Zniszczenia mogą pojawić się także podczas częstego korzystania z myjni, w których auta są myte dużymi, mocnymi i twardymi szczotkami. Możliwości uszkodzenia lakieru jest na co dzień tak wiele, że nie ma co się dziwić, iż systematycznie na karoserii pojawiają się kolejne zarysowania.

Jak konserwować lakier samochodowy?

Konserwacja lakieru samochodowego wymaga odpowiedniego podejścia i wykorzystania właściwych środków, dopasowanych do indywidualnych potrzeb naszego auta. Na rynku motoryzacyjnym mamy spory wybór preparatów, które działają ochronnie, nabłyszczająco i polerująco. Za każdym razem, zanim nałożymy taki preparat, konieczne jest jednak bardzo dokładne umycie auta, przeprowadzenie glinkowania, które usunie wszelkie drobinki i zanieczyszczenia. Jeśli mamy spore rysy, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnych pisaków czy kredek maskujących, które pozwalają na szybkie usunięcie rys i przywrócenie lakierowi dawnej świetności. Możliwe jest również oddanie auta do zakładu zajmującego się detailingiem, który wykona profesjonalne polerowanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że polerowanie za każdym razem sprawia, że warstwa lakieru staje się coraz cieńsza. Nie można więc go przeprowadzać nieskończoną ilość razy.

Solidne i trwałe powłoki ochronne

Dobrym pomysłem na konserwację lakieru samochodowego i zachowanie jego świetnego wyglądu na długi czas może być również wykorzystanie nowoczesnych powłok ochronnych, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli samochodów. Są to między innymi ,powloki ceramiczne kwarcowe, hybrydowe lub wykonane z kevlaru. Ten ostatni materiał to specjalny polimer, który jest obecnie uważany za najtwardszy materiał, jaki istnieje na świecie. Powłoka ceramiczna również jest wyjątkowo trwała, wytrzymała, odporna na zarysowania i drobne uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że taka powłoka wymaga profesjonalnego nałożenia. Nie zrobimy tego sami – musimy skorzystać z usług specjalistów, co może się wiązać z dosyć wysokimi kosztami. Choć powłoki ochronne nie należą do tanich, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich ceny, ale przede wszystkim doskonałe i długotrwałe efekty. Auto pokryte nowoczesną powłoką dłużej prezentuje się nienagannie i jest o wiele mniej narażone na wszelkie działanie czynników niszczących lakier. Można więc zaoszczędzić na późniejszej renowacji.