Kompetencje uniwersalne na rynku pracy

Istnieją kompetencje i umiejętności, których stały rozwój pomaga nie tylko w znalezieniu pracy, ale również w samorozwoju. To tzw. uniwersalne kompetencje, które powinny być rozwijane przez każdego pracownika, niezależnie od stanowiska.

Obsługa komputera

Biegłe posługiwanie się sprzętem elektronicznym, a zwłaszcza komputerem to obecnie podstawa funkcjonowania w cyfrowym społeczeństwie. Umiejętności tego typu pomogą nie tylko w potencjalnej pracy, ale również w życiu codziennym. Przykład mogą stanowić wszędobylskie ekrany i terminale, które obsługujemy niemal w każdym miejscu. Ważne jest również bycie na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie elektroniki i umiejętność poruszania się w ramach różnych systemów operacyjnych i programów.

Kompetencje językowe

kondensatory tantaloweZdolność porozumiewania się w językach obcych kultur to przydatna nie tylko w biznesie umiejętność. Dzięki niej będziemy w stanie przyswajać wiedzę ze źródeł obcojęzycznych, komunikować się np. podczas wakacji oraz chociażby pomagać osobom napotkanym na ulicy. Co więcej, dzięki kompetencjom językowym możemy wymieniać doświadczenia z osobami z zupełnie innych kręgów cywilizacyjnych.

Kreatywność

Rozwój ekspresyjnego wyrażania siebie oraz artystycznego oblicza, które na co dzień skrywamy, to doskonały sposób na poznawanie samego siebie, a także możliwość odstresowania się. Im bardziej kreatywni jesteśmy, tym łatwiej przewidujemy pewne rozwoje wypadków i stajemy się bogatsi duchowo. Dzięki temu zyskujemy zarówno w oczach pracodawców, jak i współpracowników, ale również potencjalnych odbiorców tego, co tworzymy oraz najbliższych.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Praca bywa stresującym zajęciem, jednak niepokój i lęk może dopaść nas również i w codziennych sytuacjach. Umiejętność radzenia sobie ze stresem w dzisiejszych czasach pomaga odgonić nie tylko widmo depresji, ale również znaleźć sposób na wyładowanie negatywnych emocji.