Kalkulator fotowoltaiczny obliczy Twój zwrot z inwestycji w panele

pompy ciepła dolnoślaskie

Skoro to czytasz, to prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze do korzystania z czystej, odnawialnej energii. Teraz wystarczy określić, jaki rozmiar instalacji słonecznej wygeneruje wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby energetyczne Twojego domu. Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar systemu paneli słonecznych jest dla Ciebie idealny, musisz określić, ile paneli słonecznych faktycznie potrzebujesz do instalacji na dachu. Do tego celu przyda Ci się strona, na której znajduje się kalkulator fotowoltaiczny. Wprowadzenie kilku łatwych do uzyskania danych pozwoli Ci szybko zorientować się, jak bardzo opłacalną inwestycją będzie dla Ciebie montaż na dachu swojego domu paneli fotowoltaicznych.

Czy kalkulator fotowoltaiczny wskaże, ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz?

Najczęściej stosowany kalkulator fotowoltaiczny, taki jak na stronie https://fotowoltaika.plus/kalkulator-fotowoltaiczny/ ma za zadanie obliczanie szybkości zwrotu inwestycji, a nie szczegóły techniczne instalacji. Takie informacje uzyskasz po skontaktowaniu się z doradcą tej samej firmy. Dowiesz się z nich, że przeciętny dom wymaga od 21 do 34 paneli słonecznych, aby pokryć 100% zużycia energii elektrycznej. To około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachowej na panele słoneczne. To obliczenie pochodzi ze średniego miesięcznego zużycia energii elektrycznej, wynoszącego 877 kilowatogodzin (kWh) i szacuje, że system składa się z 280-watowych paneli słonecznych.

Jednak chociaż ten zakres jest powszechny w wielu domach, niekoniecznie jest to liczba, której możesz użyć do własnych dokładnych wyliczeń. Dzieje się tak, ponieważ w równaniu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym miejsce zamieszkania, wydajność zainstalowanych paneli i ilość energii zużywanej przez gospodarstwo domowe.

Ile energii słonecznej potrzebujesz?

Najłatwiejszym sposobem określenia, ile energii będziesz potrzebować, jest sprawdzenie, ile już zużyłeś. Tej właśnie wartości będzie od Ciebie wymagał kalkulator fotowoltaiczny. Spójrz na swoje przeszłe rachunki za media dla średniego zużycia energii. Większość rachunków pokazuje na dole całkowitą ilość kWh zużytej energii elektrycznej. Będziesz chciał wyszukać „wykorzystane kilowatogodziny (kWh)” lub podobne sformułowanie, a także objęty okres czasu (zwykle cykl 30-dniowy).

Jeśli rachunek nie pokazuje liczby zużytych kilowatogodzin, możesz sprawdzić początek i koniec odczytów liczników — a następnie po prostu odejmij poprzedni odczyt od ostatniego. Pamiętaj, że szukasz tutaj codziennego i godzinowego użytkowania. Jeśli Twój rachunek nie pokazuje średniej dziennej, po prostu podziel średnią miesięczną lub roczną przez odpowiednio 30 lub 365 dni. Następnie podziel tę liczbę przez 24, aby obliczyć średnie godzinowe zużycie energii elektrycznej. Twoja odpowiedź będzie w kilowatogodzinach (kWh).

Czy kalkulator fotowoltaiczny uwzględnia nasłonecznienie w Twojej lokalizacji?

Panele słoneczne czerpią energię ze światła słonecznego, dlatego dom w deszczowym obszarze będzie produkował mniej energii niż dom o tej samej powierzchni dachu, który położony jest w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Określenie, ile paneli słonecznych potrzebujesz, wymaga wiedzy, ile szczytowych godzin słonecznych otrzymuje Twój obszar, a takiej informacji nie uwzględnia kalkulator fotowoltaiczny. Godziny słoneczne to nie tylko liczba godzin, w ciągu których świeci słońce między wschodem a zachodem. Termin ten bardziej odnosi się do godzin, w których światło słoneczne jest najsilniejsze i kiedy panele słoneczne będą najbardziej wydajne. W szczególności oznacza to, że intensywność słońca osiąga zupełnie inną liczbę watów na metr kwadratowy w różnym czasie.

Im więcej jest godzin słonecznych w miejscu instalacji systemu fotowoltaicznego, tym więcej energii elektrycznej może wygenerować. Nawet jeśli mieszkasz w regionie, w którym jest dużo światła słonecznego, kierunek, w którym zwrócony jest dach, a także poziom zacienienia, również wpływają na ilość światła słonecznego, które otrzymujesz — a tym samym na liczbę potrzebnych paneli słonecznych. Certyfikowany instalator instalacji fotowoltaicznych pomoże Ci obliczyć te współczynniki.