Jak zaprojektować biuro aby pracowało się w nim przyjemniej?

e3df95b402729a1557f520f1515ff19d

Dobrze zorganizowane miejsce pracy może mieć duży wpływ na jakość pracy i wydajność pracowników. Każdy pracodawca powinien więc zadbać o to, aby jego firma była przyjazna dla pracowników także pod względem lokalizacyjnym.

Nie każdy pracownik ma tę wygodę, że może pracować w wygodnych i komfortowych warunkach biurowych. Jednak nawet hale magazynowe czy pomieszczenia typowo produkcyjne można zaprojektować tak, by choć w pewnym stopniu ułatwić pracownikom wykonywanie obowiązków zawodowych czy usprawnić działanie poszczególnych działów w firmie.

Dobrze zaprojektowane biuro to przede wszystkim właściwie rozstawione miejsca pracy. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami dla pracowników, czy z dużą przestrzenią typu open space, trzeba zadbać o to, by każdy pracownik miał dla siebie wystarczającą ilość miejsca. Nie da się bowiem wygodnie i komfortowo pracować w miejscu, w którym biurko stoi praktycznie przy biurko i pracownicy nie mają dla siebie nawet kawałka wolnej przestrzeni. Warto również pamiętać, aby meble biurowe były nie tylko eleganckie czy reprezentacyjne, ale również po prostu komfortowe i wygodne. Pracownicy spędzają przy nich kilka czy kilkanaście godzin dziennie – im wygodniejsze meble, tym większy komfort i wydajność codziennej pracy.

Psychologia kolorów – wykorzystaj ją w biurze

Przy projektowaniu biura warto również wziąć pod uwagę kolorystykę ścian. Okazuje się bowiem, że poszczególne kolory mogą mieć różne oddziaływanie na psychikę pracowników i ich podejście do pracy. Najlepsze są jasne, pastelowe, wyraziste barwy, które pobudzają, sprzyjają kreatywnemu myśleniu i dodają energii. Dobrym rozwiązaniem może być również kolor zielony, który ma działanie uspokajające i sprzyja spokojnemu, logicznemu myśleniu. Nie są natomiast wskazane odcienie szarości, które powodują, że całe pomieszczenie wydaje się bardziej ponure i panuje w nim senna atmosfera. Z drugiej strony, w biurze lepiej sobie również odpuścić intensywne, krzyczące wręcz ściany, gdyż mogą one podnosić poziom agresji i przeszkadzać w spokojnej pracy.

Światło dobrze dobrane do wnętrza

Dobry projekt biura powinien również uwzględniać właściwie dobrane oświetlenie. Ważne jest zarówno światło dzienne, jak i sztuczne. Pracownicy w biurze przez większą część dnia powinni mieć zapewniony dostęp do światła słonecznego, ich biurka powinny znajdować się więc w pobliżu okien. Planując natomiast oświetlenie sztuczne, zadbajmy zarówno o główne źródła światła, które oświetlą całe pomieszczenie, jak i o lampy przy każdym biurku czy stanowisku pracy. Na https://azzardo.com.pl/27-plafony można znaleźć szeroki wybór lamp, plafonów czy opraw oświetleniowych, które pozwolą na zaprojektowanie indywidualnego oświetlenia dla każdego biurowego pomieszczenia. Przy planowaniu oświetlenia biurowego warto wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby pracowników czy uwarunkowania konkretnego wnętrza, ale również wszystkie normy i przepisy – oświetlenie w miejscu pracy jest bowiem dobrze rozpisane w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy.