Jak stworzyć projekt biura przyjazny dla pracowników? Wskazówki prosto od ekspertów!

Projekt biura jest tak ważny dla sukcesu firmy, że warto wynająć do pomocy profesjonalistów, aby wyszło to dobrze. Dobrze zaprojektowane biuro może kosztować nieco więcej, ale jest znacznie tańsze niż źle zaprojektowane, a niedziałające biuro marnuje czas i powoduje frustrację, ponieważ może utrudniać podstawowe zadania.

pewny biznes moofice

Dobry projekt biurowy rozwiązuje te problemy, ale wspaniały projekt biurowy idzie o krok dalej:

  • otwierając nowe linie komunikacji,

  • zapewniając personelowi różne środowiska do różnych zadań,

  • wzbudzając w pracownikach radość z przebywania w biurze.

Świetny projekt biura może ożywić siłę roboczą. Mniejsze firmy i startupy mogą nie mieć budżetu, by skonsultować się z firmami projektowymi, więc porozmawialiśmy z najlepszymi ekspertami, którzy przedstawią wam kilka porad, które pozwolą stworzyć bardziej przyjemne i bardziej produktywne środowisko pracy.

1. Nigdy nie można mieć zbyt dużo światła ani przestrzeni

Polscy pracownicy spędzają około 90 procent czasu na pracy, wielu na stanowiskach komputerowych z dala od najbliższego okna. Brak naturalnego światła może mieć negatywny wpływ na nastrój i produktywność, więc zarówno pracownicy, jak i ich pracodawcy mogą znacznie skorzystać z większej ekspozycji.

Naturalne światło jest często pomijaną zaletą w projektowaniu biur, ale powinno to być jednym z głównych czynników wpływających na projektowanie i układ biur. Może to mieć duże znaczenie.

Naturalne światło oferuje znacznie szersze spektrum kolorów, co ułatwia nam dostrzeganie szczegółów i wykonywanie podstawowych zadań” – mówi specjalista od dekorowania biur Mateusz Płonka. „Istnieje wiele badań pokazujących poprawę produktywności przy użyciu światła naturalnego, szczególnie w środowiskach produkcyjnych, a ponadto nasze oczy są zaprojektowane do pracy ze zmieniającym się natężeniem światła słonecznego, w przeciwieństwie do surowego ciągłego sztucznego oświetlenia w biurach. Naturalne światło zmniejszy zmęczenie i skargi na bóle głowy. “

Dodatkowo doradza, w jaki sposób możesz uzyskać więcej światła w swoim miejscu pracy: „Aby zwiększyć ilość naturalnego światła słonecznego w biurze, stwórz otwarte środowisko, odrywając wewnętrzne ściany, używając szklanych ścian do prywatnych biur i ławek zamiast klaustrofobicznych stanowisk pracy.”

Inne specjalistka Pani Marta Frank dodaje „ daj pracownikom wystarczająco dużo miejsca, ważne jest nie tylko zapewnienie pracownikom odpowiednio dużej liczby biur, ale także przestrzeni na cyrkulację” mówi. „To jest przestrzeń w korytarzach i między biurkami, które pozwalają ludziom swobodnie się poruszać Nie ma nic bardziej niepokojącego niż wpadanie na kogoś za każdym razem, gdy przechodzisz obok.”

Reasumując, oczywiście chcesz dać ludziom spokojne miejsce do pracy, ale powinieneś także stworzyć dynamiczną i zabawną atmosferę, w której ludzie mogą wchodzić w interakcje i „odbijać” pomysły od siebie nawzajem – miejsca pracy na planie otwartym dosłownie i w przenośni rozbijają ściany między ludźmi, a biurka łączą ludzi i pomagają tworzyć zespołową interakcję, której być może szukasz w swoim zespole.

Artykuł powstał we współpracy z: http://mp-office.eu