Jak powstają haluksy ? Leczenie Kraków

Koślawość haluksów jest bardzo częstym schorzeniem, występuje u 10% do 20% populacji. U osób z hallux valgus często występuje ból pod pierwszą głową śródstopia i na przyśrodkowej granicy stopy, który nasila się podczas stania po dłuższym odpoczynku. Może również występować miejscowa tkliwość lub tworzenie się modzeli tuż pod głową pierwszej kości śródstopia. Koślawość halluksów może dotyczyć jednej lub obu stóp. Pacjenci z hallux valgus powinni być zachęcani do jak najszybszego skorzystania z porady podologa lub innego pracownika służby zdrowia, ponieważ badania wykazały, że pacjenci, którzy wcześnie otrzymali odpowiednie leczenie, odczuwają mniejszy dyskomfort i lepiej funkcjonują niż pacjenci, którzy wcześnie otrzymali odpowiednie leczenie. Ważne jest, aby pamiętać, że hallux valgus odchyla kość śródstopia od jej osi, co może prowadzić do odchylenia pierwszego promienia. Gdy pierwsze promienie nie są proste, może to powodować szereg problemów: po pierwsze, ścięgno może pociągnąć za występ kostny u podstawy paliczka dystalnego lub zostać całkowicie zerwane. Po drugie, hallux valgus powoduje zwiększone obciążenie po stronie przyśrodkowej stawu i zmniejszone po stronie zewnętrznej. Z czasem pojawia się hallux rigidus, jak również hallux varus jako wtórne deformacje w wyniku przykurczu zgięciowego halluksów.

Choroba halluksów

W tej chorobie występuje zbyt duża ruchomość pomiędzy różnymi kośćmi, co prowadzi do wyżej wymienionych deformacji.Choroba ta występuje głównie u kobiet powyżej 50 roku życia, jednak może wystąpić również u dzieci (rzadko). Hallux valgus jest chorobą dziedziczną; niektóre badania wykazały, że hallux valgus występuje częściej u osób z cukrzycą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Może być również związany z chorobą zwyrodnieniową stawów i podagrą.

Osoby z hallux valgus często odczuwają ból pod pierwszą głową śródstopia i na przyśrodkowej granicy stopy, który nasila się podczas stania po dłuższym odpoczynku. Może również występować miejscowa tkliwość lub tworzenie się modzeli tuż pod głową pierwszej kości śródstopia. Ból związany z hallux valgus pochodzi z różnych struktur: pod pierwszą kością śródstopia(głowa, szyja i boki), ból jest najczęściej kierowany przez gałąź przyśrodkową nerwu kość ramiennego. Dlatego wkładki na halluksy jest często kojarzony z zespołem tunelu stępu (patrz poniżej). Ból może być odczuwany również w każdym stawie między kośćmi śródstopia lub halluksa (bunionette).

Jakie są więc objawy hallux valgus? Przy hallux valgus dochodzi do stopniowej zmiany pierwszego palca u nogi, co powoduje odchylenie od drugiego palca u nogi. Pierwszy staw śródstopno-paliczkowy staje się bardziej widoczny i bliższy drugiemu palcowi. Tuż przed operacją haluksy powinny wyglądać tak:

Ta deformacja powoduje problemy z ocieraniem się butów o miejsca kostne, jak również wczesny hallux rigidus, hallux varus , zwyrodnieniowa choroba stawów, hallux limitus. Naraża to pacjentów na zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia kości śródstopia lub zwyrodnienia stawu.

Jakie są problemy związane z hallux valgus?

Hallux valgus może również wpływać na mięśnie wokół haluksów z powodu ich stałego obciążenia podczas chodzenia (nie ma na to prawdziwego wytłumaczenia). To, co zaczyna się od bólu stóp w przypadku hallux valgus, często prowadzi z czasem do uszkodzeń w kostce (zespół tunelu stępu), kolanie (ból rzepki) i plecach (ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany nadmierną kompensacją).

Artykuł powstał przy współpracy z https://g3ino.edu.pl/