Jak powinien wyglądać strój kelnera?

Kelner to jeden z najważniejszych pracowników każdej restauracji. To właśnie on wita klientów w restauracji, przyjmuje zamówienia i troszczy się o dobre samopoczucie klientów. Jego wygląd jest swoistą wizytówką restauracji, właśnie dlatego jego strój powinien być nienaganny, idealnie dobrany do stylu, w jakim urządzony jest lokal. Jak powinien wyglądać strój kelnera? O tym będzie ten artykuł.

Strój kelnera i kelnerki – jak najczęściej ubrani są kelnerzy?

W restauracjach i zakładach gastronomicznych kelnerzy i kelnerki muszą wyróżniać się profesjonalizmem, gdyż to właśnie oni tworzą wizerunek lokalu. Tradycyjny strój kelnerski musi być klasyczny, najlepiej stonowany, a wszystko po to, aby każdy kelner czy kelnerka mógł wyglądać w nim elegancko.

W luksusowych restauracjach strój kelnera składa się najczęściej z białej koszuli, muszki, spodni/spódnicy i butów, takie dodatki są najczęściej czarne, a wszystko przez ich elegancje. W większych restauracjach kelnerzy posiadają identyfikatory, które ułatwiają gościom identyfikację personelu. Oczywiście ubrania powinny być wysokiej jakości, dopasowane do sylwetki kelnerów, dodatkowo wygodne i niekrępujące ruchów.

Co wpływa na ubiór kelnerów w lokalach gastronomicznych?

Na strój kelnera ogromny wpływ ma:

  • charakter lokalu – zupełnie inny rodzaj stroju będzie odpowiedni dla kelnera, który pracuje w kawiarni, zajeździe czy ekskluzywnej restauracji;
  • renoma lokalu – strój kelnera jest ściśle związany z renomą lokalu, w którym pracuje. Zupełnie inny strój będzie wymagany w pięciogwiazdkowej restauracji;
  • wystrój wnętrza – w wielu restauracjach kelnerzy posiadają pewne elementy stroju, które są kolorystycznie dopasowane do wystroju lokalu.

Jaki powinien być idealny strój kelnerski?

Strój dla kelnera czy kelnerki musi być przede wszystkim elegancki i schludny, starannie wyprasowany, a wszystko dlatego, iż to właśnie kelner musi sprawiać profesjonalne wrażenie. Dobrze, jeśli będzie idealnie dopasowany do sylwetki, czysty, regularnie prany, gdyż to właśnie czystość ma ogromne znaczenie w pracy kelnerskiej. Klienci, wchodząc do lokalu, kontaktują się jedynie z kelnerem, dlatego zwracają uwagę nie tylko na jego profesjonalizm, ale również strój. Co istotne, strój kelnerski musi być także praktyczny, funkcjonalny i wygodny. Powinie posiadać kieszenie, dzięki którym możliwe będzie przenoszenie notesu, długopisu, menu czy innych elementów potrzebnych w pracy. Do stroju kelnerskiego warto dodać pewne akcesoria, które dopełnią strój. To np. mucha, pas, fartuch czy krawat.