Jak być dobrze sprzedawać i nie być nachalną? Poznaj cechy idealnej konsultantki

becomearep_en

Praca konsultantki wymaga odpowiedniego zachowania a tym samym specyficznego podejścia do klienta. Dlatego, że praca ta jest przede wszystkim uzależniona od klientów, do właśnie na nich konsultantka powinna skupić się najbardziej. Aby dobrze sprzedawać i nie być przy tym nachalną warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii.

Ubiór

Mało kto zwraca uwagę na to, ale ubiór przy sprzedaży czegokolwiek ma ogromne znaczenie. Będąc konsultantką jest się wizytówką firmy. Dlatego też konsultantka powinna zawsze wyglądać elegancko a przy tym zadbanie. Nikt nie chce nawiązywać współpracy z osobą, która ma pogniecioną, brudną koszulę, albo zwyczajnie nieodpowiednio się ubiera. Pierwsze co zobaczy potencjalny klient, to wygląd i to on już na początku powinien zachęcić do kupna.

Warto doradzać

Wiele osób, jeżeli tylko chcą coś sprzedaż zwyczajnie wciskają poszczególne produkty każdej osobie, która się nimi zainteresuje. Zachowanie takie jest nachalne i nie wygląda dobrze przed klientem. Dobrym sposobem jest zainteresowanie się, spytanie czy można w czymś pomóc. Jeżeli klient odpowie, że nie potrzebuje pomocy, to nie warto na siłę próbować mu jej udzielić. Jeżeli jednak powie, czego szuka, nad czym się zastanawia, to warto udzielić mu dobrej rady. No własnie, rada powinna być trafna i przedstawiać to, co naprawdę o produkcie myśli konsultantka. Nie można przecież powiedzieć że każdy produkt jest tak samo dobry i tak samo dobrze pasuje do klienta, ponieważ wtedy staje się to niewiarygodne.

Zachowanie

Chodzi tutaj o ogólne zachowanie konsultantki i jej podejście do klienta. Powinna być ona miła, uprzejma i pomocna a przy tym nienachalna. Przywitanie i pożegnanie się z klientem jest podstawą. Ponadto należy odpowiadać spokojnie i cierpliwie na każde pytanie klienta. Jeżeli klient ma jakieś wątpliwości odnośnie zakupu, to właśnie konsultantka jest tą osobą, która ma za zadanie je rozwiać. Nie należy również ignorować klienta zostawiając go samemu sobie. Jeżeli widać, że klient czegoś szuka, to warto zaoferować pomoc.

Zdobywanie klientów

Jeżeli praca polega na indywidualnej sprzedaży produktów z katalogu, to ważne jest jego pokazywanie. Wiele osób zwyczajnie wstydzi się zapytać, czy dana osoba nie chce przejrzeć katalogu. Warto jednak pamiętać o tym, że klientów można znaleźć tak naprawdę wszędzie. Można ich szukać wśród znajomych, w sklepie do którego codziennie się uczęszcza, w pracy czy na uczelni. Samo zapytanie się nie jest wstydem, o ile nie wciska się katalogu na siłę. Może akurat zdarzyć się tak, że ktoś szuka konsultantki danej firmy a zwyczajnie nie ma pojęcia że ktoś z bliskiego otoczenia w niej pracuje. Dlatego też zawsze warto nosić katalog ze sobą i zwyczajnie pytać.

Podsumowując, praca konsultantki wiąże się z koniecznością odpowiedniego ubierania i zachowywania się w określony sposób. W ten sposób konsultantka jest w stanie zachęcić klientów do kupna poszczególnych produktów właśnie u niej, co jest oczywiście celem tej pracy. Elegancki ubiór i odpowiedni zachowanie może zaowocować zyskami.

Źródło: http://moje-kosmetyki.eu