Internetowa klinika okulistyczna: jak dbać o soczewki kontaktowe?

Dbając o oczy, można na dłuższą metę uniknąć wielu chorób, takich jak jaskra i zaćma. Niektórzy ludzie noszą okulary lub soczewki kontaktowe, aby chronić oczy. Oba poprawiają wzrok i zakrywają oko. Jednak soczewki kontaktowe mają pewne zalety w stosunku do okularów.

Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o swoje oczy i soczewki kontaktowe dla lepszego widzenia. Więcej wskazówek może Ci udzielić dobra klinika okulistyczna.

Jak obchodzić się z soczewkami kontaktowymi?

Kiedy masz zamiar zdjąć soczewki kontaktowe, musisz dokładnie umyć ręce. Na dłoni nie powinno być żadnych olejków, balsamów ani kremów. Jeśli tak, może pozostawić osad na soczewce, co może spowodować poważne komplikacje.

Umyj ręce mydłem przed założeniem soczewki. Następnie wytrzyj ręce ręcznikiem. Może się to wydawać proste, ale wiele osób uważa ten krok za pewnik.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Ponieważ soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z oczami, należy ostrożnie obchodzić się z nimi. Możesz chcieć skrócić paznokcie, aby przypadkowo nie uszkodzić styków. Istnieją różne typy soczewek kontaktowych, ich pielęgnacja zależy od tego, którego używasz. Nie wkładaj soczewek kontaktowych do ust ani nie używaj śliny do ich czyszczenia.

Czy do czyszczenia soczewek można używać wody z kranu?

Nie, nie możesz. Woda z kranu zawiera bakterie i minerały, które nie są dobre dla zdrowia oczu. Podobnie woda destylowana nie jest bezpieczna do czyszczenia soczewek kontaktowych. Woda destylowana zawiera bakterie, które mogą powodować infekcję oczu.

Czym można czyścić soczewki kontaktowe?

Soczewki należy czyścić specjalnymi roztworami. Zasadniczo roztwory dezynfekujące są dostępne w sklepach. Mogą one prawidłowo wyczyścić soczewki. Możesz poprosić lekarza o przepisanie roztworu do czyszczenia soczewek kontaktowych. Możesz być uczulony na niektóre chemiczne składniki roztworów, więc dobrze czytaj etykiety. Rozsądniej jest skorzystać z rekomendacji lekarzy niż skorzystać z jakiegokolwiek rozwiązania ze sklepu.

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Podczas czyszczenia styków weź soczewkę jedną ręką, a następnie delikatnie przetrzyj soczewkę palcem wskazującym drugiej ręki. W ten sposób delikatne pocieranie może usunąć każdą substancję, która musi osadzić się na powierzchni soczewki. Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami upewnij się, że masz czyste ręce.

Regularnie czyść pojemniki na soczewki kontaktowe

Ponieważ soczewki kontaktowe są używane do oczu, a oczy są wrażliwym narządem, należy uważać na soczewki. Nawet osłony soczewek wymagają dobrego czyszczenia, aby mieć pewność, że nie wyrosną tam żadne patogeny. Wyczyść obudowy soczewek po każdym użyciu. Do ich czyszczenia można użyć podgrzanej wody z kranu lub sterylnego roztworu. Zdobądź nowe etui po trzech miesiącach używania. Nie zakładaj soczewek podczas snu. Chyba że masz specjalne soczewki przeznaczone do snu. Roztwór do czyszczenia obiektywów należy przechowywać ostrożnie. Nie dotykaj końcówki butelki z roztworem. Jeśli to zrobisz, możesz zanieczyścić roztwór.