Influencer marketing: Jak mądrze współpracować z influencerami?

Influencer marketing to ostatnimi czasy jedna z najbardziej popularnych i skutecznych form promocji wielu produktów. Nie ma się co dziwić – rekomendacja eksperta czy po prostu osoby cieszącej się szacunkiem i zaufaniem wśród przedstawicieli danej grupy docelowej znaczy więcej niż reklama w telewizji kierowana do wszystkich. Aby uwolnić ten potencjał, trzeba jednak znać i stosować pewne zasady, rządzące światem influencer marketingu. Dowiedz się, jak współpracować z influencerami, by przyciągnąć do swojej marki jak najwięcej klientów.

Podstawa udanej współpracy – research

Z doświadczenia agencji Miromind wynika, że sukces kampani influencer marketingowych w największej mierze zależy od wyboru odpowiednich influencerów. To właśnie na research warto poświęcić jak najwięcej czasu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dany influencer trafi do społeczności zainteresowanej konkretnymi produktami czy usługami, a cały projekt nie przyniesie jedynie rozgłosu, ale także realne wzrosty sprzedaży.

Podstawowa zasada: Nie kieruj się wyłącznie liczbą followersów. Zamiast tego upewnij się, że wybrana przez Ciebie osoba ma dobry kontakt ze swoimi odbiorcami, a jej opinie cieszą się uznaniem. W ramach researchu odpowiedz na pytania:

  • Czy wartości wyznawane przez influencera są spójne z wartościami Twojej marki?
  • Czy firmy, z którymi influencer pracował wcześniej działają w podobnej branży?
  • Czy wcześniejsze kampanie odniosły sukces?
  • Czy tworzony przez danego influencera content jest wysokiej jakości?
  • Czy treści wywołują zaangażowanie wśród odbiorców?

A może zastanawiasz się, gdzie w ogóle zacząć poszukiwania? Influencerów możesz szukać na różnego rodzaju platformach, jak chociażby Whitepress, a także facebookowych grupach.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz

Po długim researchu na pewno zbierzesz nazwiska/profile przynajmniej kilku influencerów, z którymi mógłbyś podjąć współpracę. Pora nawiązać kontakt!

Miej na uwadze, że najgorsze, co możesz teraz zrobić, to wysłać taką samą wiadomość do ich wszystkich. Unikaj schematu kopiuj-wklej. Zamiast tego stwórz spersonalizowane teksty, w których jasno wyrazisz, w jakim celu się kontaktujesz. Bądź zwięzły. Przedstaw krótko swoją markę i opowiedz o produkcie. Na szczegółowe wprowadzenie do tematu przyjdzie czas później.

Pamiętaj także, żeby w miarę możliwości postarać się zdobyć adres e-mail i kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wiadomości w mediach społecznościowych mogą się zgubić, a poza tym maile uchodzą za bardziej profesjonalne.

Pamiętaj, że influencer marketing to czyjaś praca

Niestety wciąż zdarza się, że praca wykonywana przez influencerów nie cieszy się szacunkiem. No bo co to za wysiłek – wrzucić zdjęcie na Instagram?

Pamiętaj jednak, że przed publikacją takiej fotografii trzeba poświęcić sporo czasu na jej przemyślenie. Później na wykonanie. A następnie na wchodzenie w interakcje z odbiorcami. Dużo wcześniej trzeba jeszcze regularnie udzielać się w mediach społecznościowych, by zyskać lojalną publiczność.

To wszystko kosztuje. Jeśli zależy Ci na projektach z rozpoznawalnymi i skutecznymi influencerami – nawet nie myśl o proponowaniu współpracy barterowej. Licz się z tym, że będziesz musiał zainwestować prawdziwe pieniądze. Jeśli dobrze wybrałeś osobę do współpracy, prawdopodobnie szybko się one zwrócą. W końcu celem influencer marketingu jest generowanie zysków.

Pogódź się z tym, że Twój skład w pewnym momencie stanie się ograniczony

Influencerzy bywają nazywani również internetowymi twórcami. Nie bez powodu – ich zajęcie należy do wyjątkowo kreatywnych.

Dlatego musisz zaakceptować to, że dodadzą oni jedynie treści, które są spójne z ich stylem i wizją. Jeśli przeprowadziłeś jednak dogłębny research, wszystko powinno pójść zgodnie z planem. W końcu content tworzony przez danego influencera pasuje do Twojej marki, prawda?

Jeżeli chcesz upewnić się, że będziesz zadowolony z efektu, daj influencerowi czas na dobre poznanie produktu czy usługi. Będzie mógł dzięki temu stworzyć coś nie tylko kreatywnego, ale przede wszystkim autentycznego.

Mierz i analizuj

Influencer marketing to wciąż stosunkowo młoda dziedzina marketingu i nie opracowano jeszcze narzędzi, które pozwalają w jednoznaczny sposób mierzyć jego efekty. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe! Trzeba po prostu być kreatywnym. Oto kilka wskaźników, którym warto bliżej się przyglądać:

  • Jeśli współpracujesz z blogerem, warto w treści artykułów umieszczać otagowane linki. Sprawdzą się one również w przypadku mailingów.
  • Mierz liczbę reakcji, komentarzy i udostępnień w mediach społecznościowych.
  • Sprawdzaj, czy zwiększył się ruch na Twojej stronie.
  • Analizuj wejścia na stronę pochodzące ze źródła, w którym działa influencer.
  • Monitoruj wzrosty transakcji.

Pamiętaj, że tylko szczegółowa analiza pozwoli Ci ocenić skuteczność danej kampanii oraz określić, czy warto podejmować podobne działania w przyszłości.

Udzielaj konstruktywnego feedbacku

Podkreślimy raz jeszcze, że influencer marketing to czyjaś praca, która ma przynieść efekty. Właśnie dlatego warto dzielić się spostrzeżeniami na jej temat!

Po zakończonej kampanii podziel się z influencerem wynikami, które udało Ci się zebrać na podstawie wcześniejszego akapitu. Opowiedz też o ogólnych wskaźnikach takich, jak na przykład wzrost sprzedaży danego produktu. Zwróć również uwagę na mocne elementy kampanii, a także, jeśli takie były – te słabsze.

Pozwoli to tworzyć jeszcze lepsze kampanie na wypadek przyszłych współprac oraz będzie po prostu miłym gestem po zakończonym projekcie.

Podsumowanie

Na zakończenie jeszcze raz podkreślimy, że dobra współpraca z influencerami opiera się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej osoby. Nie kieruj się w tej kwestii osobistymi względami, a tym, co rzeczywiście wiąże danego influencera z Twoją branżą i na ile zaangażowaną społeczność wokół siebie skupia. Pamiętaj także, że influencerzy to ludzie, a nie kolejne narzędzia marketingowe. Często sukces kampanii może zagwarantować po prostu szczera i rzeczowa rozmowa. Powodzenia!