Ile zarabia przedstawiciel handlowy chemii gospodarczej?

3493

Przemysł chemii gospodarczej to solidny rynek, ponieważ zawsze będziemy potrzebować środków czyszczących. Co więcej, każda hurtownia artykułów chemicznych może specjalizować się w wybranych rodzajach produktów do czyszczenia, np. detergentów do prania lub w specjalistycznych produktach dla przedsiębiorstw. Celem przedstawiciela handlowego specjalizującego się w tej branży jest przekonanie firmy lub osoby fizycznej, że oferta jego hurtowni jest warta uwagi i godna inwestycji.

Otwarta i asertywna osobowość, której nie przeszkadza odrzucenie oferty, jest dobrym kandydatem do sprzedaży produktów i usług jakie powierza jej dana hurtownia środków chemicznych.

Ile można na tym zarobić?

Oczywiście w większości zależy to od doświadczenia i umiejętności sprzedaży, ale według statystyk można wyciągnąć pewne wnioski.

Średnia pensja: ~ 2490 złotych netto (zwykle od 1915 do 3305 złotych netto)

 

Jak się okazuje różnice w zarobkach pojawiają się też w zależności od tego,  na jakim terenie działa dany przedstawiciel:

  • województwo mazowieckie: ~ 2570 złotych netto
  • województwo małopolskiego: ~ 2330 złotych netto
  • województwo wielkopolskie: ~ 2250 złotych netto
  • województwo podkarpackie: ~ 1850 złotych netto
  • województwo opolskie: ~ 1810 złotych netto
  • województwo lubelskie: ~ 1800 złotych netto

 Przedstawiciel handlowy chemii gospodarczej – co zrobić by zarabiać jak najwięcej?

Istotną częścią pracy przedstawiciela handlowego w każdej branży jest kontaktowanie się z potencjalnymi klientami – przemysł chemii gospodarczej wymaga tego samego. Chodzi tu o zrozumienie i obsługę ich potrzeb związanych z czyszczeniem. Na poziomie B2B renomowani producenci środków czystości przedkładają swoje oferty firmom takim jak myjnie samochodowe czy organizacje przemysłowe. Mniejsze hurtownie mogą startować do mniejszych sklepów i firm.

Po przedstawieniu klientowi prezentacji na temat oferowanych produktów, ważnym zadaniem przedstawiciela handlowego jest prezentowanie cen. W zależności od firmy i wielkości zamówień, te szacunki mogą być dokonywane na miejscu lub w biurze. To może wymagać umiejętności matematycznych od przedstawiciela.

 Zapewnianie próbek i dostarczanie pokazów

Kiedy przedstawiciele handlowi sprzedają produkty i usługi czyszczące, mogą dostarczać próbki lub pokazy swoich produktów. Aby pokazać, jak dobre są ich środki czyszczące, mogą wrócić do danej firmy i przekazać próbkę potencjalnemu klientowi. Mogą również chodzić na targi i pokazywać zakres produktów szerszej publiczności. Mniejsze firmy, które celują w mniejszych klientów, mogą zaoferować jednorazowe bezpłatne sprzątanie, aby zachęcić właściciela domu do ponownego skorzystania z ich produktów.

 Zamknięcie umowy

Kluczową rolą dla wszystkich przedstawicieli handlowych jest możliwość zamknięcia transakcji. Przedstawiciele handlowi z branży chemii gospodarczej muszą znaleźć haczyk, który spowoduje, że klient podpisze umowę. Aby to zrobić, muszą znaleźć ich potrzeby i odpowiedzieć na nie. To kluczowy moment, który przekłada się na ich zarobki.

W artykule wykorzystano materiały, które dostarczył Dystrybutor chemii gospodarczej Eurochemia