Giełda długów – co to takiego?

the-money-trap-1239898-1280x960

Odzyskanie pieniędzy od zalegających dłużników jest jedną z największych bolączek współczesnych przedsiębiorców.

Właśnie dlatego powstała giełda długów określana również jako giełda wierzytelności. Jest to nic innego, jak publicznie dostępny spis niespłaconych długów, które można wykupić. Taki rejestr długów oraz dłużników pomaga w procesie odzyskiwania należnych nam pieniędzy.

W naszym kraju działa już bardzo wiele podmiotów, które pozwalają na zakup zobowiązań zaciągniętych przez dłużnika. Nie należą one do instytucji państwowych, lecz tworzą prywatne rejestry, do których dostęp ma praktycznie każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu. Takie giełdy są skierowane głównie do przedsiębiorców, które nie mają czasu ani ochoty na ściąganie zobowiązań od swoich kontrahentów. Taki rejestr staje się dla nich bardzo przydatnym narzędziem w walce, która jest bardzo trudna.

Giełda długów może być przydatna nie tylko w kwestii uporania się z dłużnikiem, ale również sprawdzenia swojego nowego kontrahenta. Jeżeli znajdziemy dane firmy na liście dłużników, to robienie z nią interesów może nie zakończyć się dla nas najlepiej, więc lepiej darować sobie takie problemy.

Zapewne wielu osobom nasuwa się pytanie – w porządku, ale kto chciałby odkupić czyjś dług? Okazuje się, że istnieje całkiem sporo firm, które posiadają odpowiednie umiejętności w zakresie samodzielnego i skutecznego odzyskania takich należności. Parają się oni więc odkupowaniem długów i zarabianiem na późniejszym jego ściągnięciu od dłużnika.

Jakie zalety płyną dla przedsiębiorcy z giełdy długów? Poza tymi oczywistymi, czyli odzyskaniem swoich pieniędzy, to wpis w rejestrze dłużników bardzo często motywuje kontrahentów do uregulowania płatności, bądź rozpoczęcia negocjacji. Pamiętajmy, że takie rejestry są dostępne publicznie, więc każdy może sprawdzić, czy dana firma nie została do takiego rejestru wpisana. Dłużnik widoczny publicznie na liście traci wiarygodność w oczach innych kontrahentów oraz potencjalnych klientów, co jest z pewnością ogromną rysą na wizerunku firmy.