Bukiet ciętych kwiatów we flakonie – co warto wiedzieć o tych ultra kobiecych perfumach?

Czy wiesz, że rodzina zapachów kwiatowych jest to najpopularniejsza ze wszystkich rodzin? Jest to zapach ultra-kobiecy – ze wszystkich rodzin prawdopodobnie najłatwiej rozpoznasz go na pierwszy rzut oka, po bukiecie ciętych kwiatów – przywołującym czerwcowe wesela, przyjęcia w ogrodzie, wiosenne kwiaty… Zapachy kwiatowe są zwykle niczym wianek z nutami:

  • jaśminu,

  • piwonii,

  • gardenia,

  • tuberozy,

  • konwalii,

  • magnolii,

  • mimozy.

Co ciekawe, dwa najsłynniejsze (i najbardziej lubiane) nuty kwiatowe – jaśmin i róża, które oferuje w różnych wersjach każda perfumeria internetowa – tradycyjnie znajdowały się w sercu prawie każdego zapachu: są one fundamentem świata perfum. W prawdziwych kwiatach te nuty są odtwarzane – ale migoczące pod powierzchnią innych rodzin, róża i jaśmin są często obecne, utrzymując kompozycję razem, nawet jeśli nie możesz ich dostrzec.

Nuty kwiatowe można ogrzać odrobiną przypraw lub nadać im soczystość owoców – a w rodzinie kwiatowej jest sporo „podrodzin”. Jeśli lubisz zapach w którejkolwiek z tych rodzin, możesz czerpać wielką przyjemność z odkrywania jej relacji.

W rzeczywistości prawie żadne zapachy nie składają się tylko z jednej nuty – ale często kreacja jest sprytnie skonstruowana, co pozwala umieścić kwiat w centrum uwagi, a wszystko inne krąży wokół. W rzeczywistości zapachy o „pojedynczej nucie” mogą zawierać do 200 różnych składników, nawet jeśli dają przytłaczające wrażenie tylko jednego zapachu.

Co jeszcze warto wiedzieć o rodzinie zapachów kwiatowych?

Połączenie wielu różnych kwiatów w zapach – jak zachwycający, ekstrawagancki bukiet kwiatów (zamiast delikatnego bukietu), daje piękne i przytłaczająco kobiece wrażenie, bez żadnego konkretnego kwiatu, który może dominować. Prawie każdy zna Chanel No. 5 i przypominający szampana „szmer”, który można usłyszeć od pierwszego powąchania: ten zapach był jednym z najwcześniejszych zastosowań tych syntetycznych składników, które przeniosły perfumy w zupełnie nową olśniewającą erę. Aldehydy doładowują zapach, czasami dając prawie musujące pierwsze wrażenie. Nie dotyczą wyłącznie zapachów kwiatowych (aldehydy można dodać do prawie każdego zapachu, w tym szyprowego i orientalnego), ale najczęściej są używane w celu nadania kwiatowym olśniewającej wyrazistości. Później, po „opadnięciu” kwiatowo-aldehydowego zapachu, wrażenie może być często bardziej pudrowe. Owocowo-kwiatowe nuty zapachowe, stanowiące „współczesną” odmianę rodziny kwiatów, stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich 10 lat: słoneczne z natury, z młodą, porywającą radością życia. Soczyste owoce – brzoskwinia, malina, mango, gruszka i jabłko – dodają soczystej słodyczy kwiatom ciętym. Jeszcze białe kwiaty – są jednymi z najbardziej romantycznych w perfumerii: lilie, jaśmin, ylang-ylang, konwalia. Kiedy dominują, zapach znany jest jako „biały kwiatowy”. Idealne na wesela (podobnie jak „kwiatowy bukiet” i „pojedyncza nuta kwiatowa”): kobiece, ładne, często dość wyrafinowane i eleganckie. Jeśli to brzmi dla Ciebie pachnąco – spodoba ci się odkrywanie tej rodziny.