Fakty i mity o pracy opiekuna osób starszych

Praca opiekunki w Niemczech cieszy się naprawdę dużą popularnością. Decydując się na nią, warto nawiązać współpracę z wybraną agencją działającą w Polsce, na przykład ATERIMA MED. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy warto poznać najważniejsze fakty i mity dotyczące tego zawodu.

Z czego wynika duże zainteresowanie pracą opiekunki osób starszych w Niemczech?

Opieka osób starszych to praca, która naprawdę przyciąga. Tak duże zainteresowanie wynika między innymi z łatwości dostępu do pracy w Niemczech. Wejście Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że przepływ pracowników jest możliwy w zasadzie bez żadnych ograniczeń. Co więcej, wiele osób w Polsce ma problem ze znalezieniem zatrudnienia, a Niemcy uskarżają się brak chętnych do wykonywania zawodu opiekunki osób starszych. Do tego jest to praca zapewniająca dość dobry dochód.

Praca opiekunki tylko dla kobiet?

Oczywiście najczęściej opiekunami osób starszych w Niemczech zostają kobiety. Nie oznacza to jednak, że jest to zajęcia przeznaczone wyłącznie dla pań. Okazuje się, że opieką nad osobami starszymi mogą zająć się również mężczyźni. Panowie mają więcej siły, co sprawia, że szczególnie dobrze radzą sobie z opieką nad osobami unieruchomionymi, które wymagają pomocy w przemieszczaniu się.

Czy opiekun pełni rolę służącego?

To jeden z częściej powtarzanych mitów, który dotyczy zawodu opiekunki osób starszych. Trzeba jasno zaznaczyć, że opiekun nigdy nie jest służącym. Ma on zapewni opiekę seniorowi, który z różnym powodów nie może już sam zadbać o siebie. Jednocześnie jego zadaniem jest motywowanie seniora do większej aktywności i wskazywanie tych działań, które dopasowane są do jego możliwości i które może w związku z tym podejmować. Dobry opiekun osób starszych tworzy ze swoim podopiecznym relację partnerską opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Taka relacja pozbawiona jest cienia wykorzystywania.

Czy jest to trudna praca?

Z całą pewnością jest to praca ciężka, a początki bywają najtrudniejsze. Jednocześnie jest to jednak praca bardzo satysfakcjonująca i dająca dobry zarobek. Decydując się na pracę w charakterze opiekuna osób starszych, trzeba jednak liczyć się z rozłąką z rodziną. To właśnie na ten element zwracają największą uwagę osoby dopiero zaczynające swoją karierę w tym zawodzie. Na szczęście dzisiaj możliwości komunikacyjne są naprawdę duże i zagraniczny wyjazd nie musi przekładać się na pogorszenie relacji z bliskimi.

Czy jest to praca dobrze płatna?

Praca w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech jest pracą bardzo dobrze płatną. Osoba, która ją wykonuje ma najczęściej zapewnione nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również zakwaterowanie oraz podstawowe wyżywienie. Oznacza to, że jej wydatki ograniczone są do niezbędnego minimum. Pozwala to na zrobienie naprawdę sporych oszczędności.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to zajęcia, które Polacy wybierają naprawdę często. Dobre zarobki, bliskość Niemiec, satysfakcja z pracy – wszystko to sprawia, że ten zawód jest u nas naprawdę popularny.

ATERIMA MED – Sprawdź naszą ofertę dla opiekunek osób starszych.