Kawa czy energetyk – jak się pobudzić do pracy?

Wielu z Nas gdy tylko poczuje senność czy zmęczenie, od razu myśli o dawce kofeiny. Oprócz różnego rodzaju kawy, na rynku mamy również gazowane napoje energetyczne. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, coraz więcej polaków sięga po energetyki. Ja jako miłośnik kawy, nigdy nie zamieniłabym jej na napój energetyczny. Parzenie i picie kawy kojarzy mi się z chwilą relaksu i jest to dla mnie pewien rodzaj rytuału, jeśli chodzi o jej przygotowanie. Z kolei, kiedy na przykład jestes zawodowym kierowca i nie możesz pozwolić sobie na postój wtedy, kiedy chcesz, dobrym rozwiązaniem będzie właśnie napój energetyczny.

Natura czy sztuczna mieszkanka – co wybrać?

Zdecydowanie warto i lepiej jest postawić na naturę. Jak już wspominałam w moich artykułach o kawie, to produkt, który nie jest przetwarzany, a więc jest bezpieczny dla naszego organizmu. Kawa to kawa i nie musimy jej niczym “ulepszać”. Do przyrządzenia kawy przyda się ekspres, najlepsze oferty prezentuje ranking przelewowych ekspresów do kawy.

Energetyki choć mają mniej kofeiny niż ziarna kawowca, w składzie kryją niechciane niespodzianki, np. w postaci dużej ilości cukru, co jak wie każdy, bardzo źle wpływa na nasz organizm. Kolejnym czynnikiem kawy, który zdecydowanie przewyższa napoje energetyczne w puszkach, to zawartość antyoksydantów, w energetykach nie znajdziecie takich ilości antyoksydantów jak w filiżance kawy. Dodatkowo napoje energetyczne są uzależniające, mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka zawału serca oraz podnoszą agresję wśród młodzieży. Nic się nie stanie jeśli raz na jakiś czas sięgniemy po napój energetyczny, pamiętajmy jednak o rozsądku i umiarze.

Czas działania – co pomoże nam na dłużej?

Kawa często nazywana jest płynną energią, daje siłę do działania i pobudza nasz organizm. Taki zastrzyk energii jest intensywny i dostaniemy go, już po około 30 minutach. Nie każdy lubi smak kawy, dlatego zawsze warto sięgnąć po zamienniki, jak np. napój energetyczny. W przypadku napojów energetycznych, gdzie stosowana jest często guarana, pobudzenie będzie nieco mniejsze niż w przypadku kawy, ale utrzyma się zdecydowanie dłużej.

Pobudzająca alternatywa – spróbuj Yerby

Świetną alternatywą dla napojów energetycznych czy samej kawy będzie Yerba Mate. Pozyskuje się ją z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Nie tylko pobudza, poprawia pamięć i koncentrację czy niweluje zmęczenie, wpływa również korzystnie na pracę serca oraz przyśpiesza przemianę materii. Yerbe możemy pić jako gorący napój, ale sprawdzi się również w formie orzeźwiającego napoju w upalny, letni dzień. Jeśli lubisz korzystać z naturalnych rozwiązań, możesz również sięgnąć po imbir, ostre przyprawy, zieloną herbatę jak i bardziej egzotyczne rozwiązania jakimi są: żeń szeń, guarana, korzeń maca czy orzeszki kola.