Efektywność SMS – jak ją mierzyć i na co zwracać uwagę?

Uniwersalne kampanie SMS są jak ubrania „one size” – pasują, ale tylko do niewielkiej grupy odbiorców. Jeśli nie chcesz przepalać swojego budżetu reklamowego, musisz znać wskaźniki skuteczności swoich działań. Jakie to wskaźniki? Co mierzyć i jak to interpretować, aby zwiększać zainteresowanie wysyłanymi wiadomościami?

Wskaźniki efektywności kampanii SMS

Wśród najważniejszych metryk dla marketingu SMS znajdziemy:

Zwrot z inwestycji (ROI)

Ten wskaźnik informuje Cię, ile zarobiłeś na danej kampanii SMS. Aby go wyliczyć, potrzebujesz danych dotyczących wielkości inwestycji oraz uzyskanych z niej przychodów. Oznacza to, że gdy przeznaczysz 500 zł na wysyłkę SMS i zarobisz na niej 2000 zł, wskaźnik ROI wynosi 300% – zarobiłeś „na czysto” 1500 zł, wydając jedynie 500 zł.

Współczynnik kliknięć

Dzięki temu wskaźnikowi dowiesz się, ile osób kliknęło link zamieszczony w treści wiadomości SMS. Liczy się go, dzieląc łączną liczbę kliknięć przez ilość wysłanych wiadomości.

Sam współczynnik informuje tylko o skuteczności stworzonego SMS-a. Samo kliknięcie nie oznacza jeszcze finalizacji zakupu. Warto wiedzieć, że niektórzy klienci, zanim zdecydują się na wydanie swoich pieniędzy, dalej poszukują informacji o produkcie w sieci. Warto więc mierzyć kolejny wskaźnik związany z klikalnością. „Kliknięcia” pokazują, ile razy użytkownik kliknął odnośnik zamieszczony w wiadomości – dzięki temu zobaczysz, czy dany odbiorca wrócił do treści i jaki to przyniosło skutek.

Konwersje

Wskaźnik ten pokazuje ilość użytkowników, która po otrzymaniu wiadomości zdecydowała się na wykonanie jakiejś akcji. Może to być zakup, rejestracja na webinar, polubienie profilu na Facebooku czy inne preferowane przez Ciebie działanie.

Mierzenie konwersji jest możliwe, gdy w treści wiadomości umieścisz link lub wyślesz klientom kod rabatowy do wykorzystania.

Dobra analiza całego procesu zakupowego klienta, pozwoli Ci sprawdzić, na którym etapie konwersja zostaje zaburzona – czy na konwersję ma wpływ sama treść SMS-a, czy może są to już problemy związane ze stroną internetową.

Ilość rezygnacji z subskrypcji

Rezygnacjami od czasu do czasu nie powinieneś się przejmować. Jeśli jednak w krótkim czasie spora ilość osób wypisze się z Twojej listy SMS-owej, zwróć na to uwagę. Powodów może być co najmniej kilka, klienci wskazują 3 najważniejsze:

  • zbyt częsta wysyłka wiadomości SMS,
  • bezsensowność otrzymywanych treści,
  • wysyłka w nieodpowiednim czasie.

Czasem masowe rezygnacje mają miejsce przy kontrowersyjnych kampaniach. Zanim więc zdecydujesz się na taki krok, dokładnie zbadaj czy Twoja grupa docelowa jest odpowiednia do takich działań.

Ilość otrzymanych wiadomości

Aby mieć pewność, że wszystkie Twoje wiadomości marketingowe dotrą do odbiorców, dobrze jest skorzystać z profesjonalnej platformy do tego typu działań, np. z SMS Center. Dzięki temu ograniczasz ilość błędów technicznych, niezależnych od Twoich działań marketingowych.

Sama liczba otrzymanych wiadomości jeszcze nic nie mówi, ale powinna być pierwszym krokiem, do mierzenia skuteczności każdej kampanii SMS.