Jaki dywan wybrać do pokoju?

Wiele osób nie wyobraża sobie aranżacji mieszkania bez uwzględnienia dywanu lub wykładziny. Planujesz zakup nowego dywanu? Podpowiadamy czym się kierować kupując dywan.

Dywan jako element dekoracyjny stanowi bardzo ważny dodatek. Dlatego do jego wyboru warto podejść z rozwagą. Co jest obecnie modne w świecie dywanów i wykładzin?

Dywany wełniane – postaw na naturalność

Być może dla wielu z nas pewnym zaskoczeniem jest fakt, że dywany wykonane z wełny są bardzo chętnie kupowane w Polsce. Dlaczego akurat wełniane dywany? Ogromną zaletą wełny jest jej całkowita naturalność i przyjazność naturalnemu środowisku. Wełna pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach, w których się znajduje. Jako materiał na dywany jest ona bardzo ceniona ze względu na wysoką odporność mechaniczną – jest mało podatna a odgniecenia, co sprawia, że dłużej utrzymuje się w dobrym stanie wizualnym. Dywany wełniane stanowią znakomitą izolację cieplną oraz akustyczną na zimnej podłodze. Dlatego bardzo chętnie stosowane są one w domach jednorodzinnych, w których na skutek specyfiki starego budownictwa posadzka jest chłodna. Dzięki dużemu wełnianemu dywanowi można stąpać boso po podłodze bez uczucia dyskomfortu chłodnych stóp.

Włochacze shaggy

Nowoczesne technologie produkcji umożliwiły pojawienie się na rynku całkowicie nowych produktów. Należą do nich niewątpliwie dywany z bardzo gęstym, długim runem. Obecnie hitem na rynku są dywany 3d, w których runo jest automatycznie precyzyjne wycinane tak, by tworzyło ono przestrzenne kształty (np. fale, figury geometryczne, itp.). Dywan typu shaggy jest szczególnie chętnie wykorzystywany w aranżacjach, które zapewniają wizualne ciepło i przytulność. Któż z nas nie lubi stąpać po ciepłym, puszystym dywanie. Dywany shaggy nie są drogie, są produkowane z wytrzymałych i trwałych materiałów syntetycznych. Bardzo chętnie są wykorzystywane w przytulnych pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dla dzieci.

Geometryczne wzory na dywanach

W wielu nowoczesnych aranżacjach wnętrz chętnie stosuje się uzupełniające całość geometryczne akcenty. Dywan z wyraźnym motywem figur geometrycznych znakomicie dopełnia projekty wnętrz minimalistycznych, industrialnych czy skandynawskich.

Jakie wzory geometryczne na dywanach są modne:
koniczyna marokańska
heksagon
romby
kwadraty
pasy
trójkąty.

Decydując się na geometryczny wzór w aranżacji wnętrza warto pamiętać, że najlepiej spisują się one jako drobny dopełniający całości wyraźny dodatek, nie powinien on zdominować całego projektu. Jest on jak nadająca ostrości daniu starannie dobrana przyprawa.

Wybierając dywan do pokoju nie bójmy się wybierać wzorów, które po prostu nam się indywidualnie podobają. Każdy z nas ma ulubione barwy oraz wzory. Urządzenie pokoju z wykorzystaniem podobającym się nam elementów sprawi, że stworzymy niepowtarzalną, spersonalizowaną przestrzeń, w której po prostu będziemy czuli się dobrze.