Czego nie musisz dodawać do kawy smakowej, by cieszyć się jej smakiem?

Kawa to jeden z niewielu produktów spożywczych, które prawie wszyscy ludzie spożywają regularnie. 70 procent Polaków pije kawę przynajmniej raz w tygodniu, a 62 procent Polaków pije kawę dziennie. Być może już wiesz, że restauracje serwują jedne z najzdrowszych napojów kawowych, jakie możesz wypić – na przykład mrożona kawa, czy kawa smakowa – ale to nie znaczy, że doprawianie własnego naparu w domu to istnie prawdziwa gratka, jeśli chodzi o poprawę zdrowia.

Nie mówimy, że musisz pić czarną kawę, ale musisz uważać na to, co wkładasz do kawy – zwłaszcza, że 67% Polaków spożywa kawę z dodatkami, takimi jak cukier, śmietanka, i substytuty cukru, według badania zdrowia publicznego. To samo badanie wykazało, że te dodatki przynoszą dodatkowe 69 kalorii dziennie, przy czym około 60 procent tych kalorii pochodzi z pustego cukru. Chociaż naukowcy przyznają, że liczba dodatkowych kalorii pochodzących z dodatków jest niewielka, jeśli są one spożywane codziennie i pomijane, mogą one łatwo się sumować i przyczyniać do przyrostu masy ciała. Upewnij się, że Twoja zdrowa filiżanka pozostaje taka, nigdy nie dodając żadnego z poniższych składników do naparu bogatego w przeciwutleniacze.

Śmietanki do kawy

Z pewnością są wygodne w restauracjach, ale jeśli dbasz o swoje zdrowie, możesz pominąć tę miskę małych śmietanki o temperaturze pokojowej. Aby pół-śmietanki były stabilne podczas przechowywania, producenci muszą dodawać syntetyczne dodatki jako konserwanty. Jednym z najczęściej stosowanych dodatków jest fosforan sodu. Ogólnie uznawany za bezpieczny, fosforan sodu jest czymś, na co należy zwrócić uwagę. Dodatek znalazł się w naukowych opracowaniach ze względu na jego związek ze zwiększonym ryzykiem problemów z sercem.

Nie mówimy o prawdziwym mleku, śmietanie czy pół na pół, mówimy o tych smakowych śmietankach. Nie tylko są pełne cukru – każda łyżka stołowa zawiera 5 gramów cukru, więc dodanie trzech łyżek równa się 15 gramom cukru na filiżankę – zawierają również szkodliwe dla Ciebie dodatki. Pomyśl: olej palmowy, który podnosi poziom „złego” cholesterolu, sztuczne aromaty i karageninę, która jest związana z zaburzeniami trawienia u niektórych osób.

Sztuczne słodziki

Problem z dodatkami do kawy polega na tym, że dodają one dodatkowe, często puste kalorie do Twojej codziennej diety, prawda? Możesz więc założyć, że bezkaloryczne sztuczne słodziki powinny być w porządku, ale niekoniecznie tak jest. Obecnie badania nad bezpieczeństwem sztucznych słodzików są mieszane. Podczas gdy niektóre badania powiązały sztuczne słodziki ze wspomaganiem utraty wagi, inne badania wykazały, że regularne spożywanie sztucznych słodzików może prowadzić do spożywania bardziej sztucznie aromatyzowanej żywności o mniejszej wartości odżywczej, a także bardziej wysokokalorycznej, bogatej w cukier żywności. Warto zrezygnować ze sztucznych słodzików z tego codziennego nawyku, jeśli chcesz nastawić się na długoterminowy sukces. Skoro już to robisz, zastanów się nad porzuceniem tych okropnych składników, których wszyscy wciąż używają – ale nie powinni!